Metamodeling approach by using multiple regression integrated K-means clustering algorithm for simulation optimization
K-means kümeleme algoritması kullanılarak benzetimle eniyileme için metamodel oluşturma yaklaşımı
- Tez No: 333139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLKER AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Benzetimle eniyileme alanında metamodelleme; benzetim modelinin çıktılarına regresyon modelleri uygulayarak çıktılar ile girdiler arasındaki ilişkiyi tanımlamaya yarayan istatistiksel yöntemdir. Metamodelleme karmaşık bir benzetim modelinin genel davranış özelliklerini ortaya çıkarmak veya hangi sistem parametresinin sistem performansını daha çok etkilediğini belirlemek için daha fazla deneye ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Bu çalışmada k-means kümeleme algoritması ve çoklu regresyon bütünleşik kullanılarak benzetimle eniyileme için yeni bir metamodelleme yaklaşımı önerilmiştir. Dört aşamalı bu yaklaşımın birinci aşamasında benzetim modeli çalıştırılarak çıktılar elde edilmekte, ikinci aşamada benzetim modelinin girdileri arasındaki benzerlikler k-means kümeleme algoritması vasıtasıyla belirlenerek kümelenmektedir. Üçüncü aşamada ise kümelenmiş olan bu veriler ile tipik uygulamalardaki tek bir metamodel yerine küme sayısı kadar metamodel oluşturulmaktadır. Dördüncü aşamada oluşturulan metamodellerin en küçük (veya en büyük) noktaları bulunarak eniyileme yapılmaktadır. Bu yaklaşım yaygın olarak kullanılan ve benzetimle eniyileme yapan paket yazılımların örneklerine uygulanmış ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu yaklaşım neticesinde oluşturulan çoklu metamodellerin istatistikî olarak daha iyi sonuçlar (toplam hatanın azalması, doğruluğun artması vb.) verdiği gözlemlenmiştir. Bu gözlemler bize kümeleme algoritmalarının, benzetimle eniyileme için metamodel oluşturmak maksadıyla kullanılmasının faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Metamodeling in simulation optimization is a statistical method, which describes the relationship between inputs and outputs of simulation models by means of regression methods. Metamodeling is used for to reveal general behavior of a complex simulation model or to determine which system parameter affects the system performance without the need for further experimentation. In this study, we propose a new metamodeling approach by using multiple regression integrated k-means clustering algorithm especially for simulation optimization. The explanation of this approach is organized as follows; first, we run the simulation model of a system. Second, simulation model inputs are clustered according to the similarities between them by using k-means clustering algorithm. Third, different from classical metamodeling, we generated one metamodel for each cluster, instead of one metamodel for all data. Fourth, we seek the minima (or maxima) of each metamodel for optimization. This approach is applied to instances of the widely used software packages, which is used for simulation and optimization, for benchmarking. We observed that this approach increases the accuracy of a metamodel and decreases the sum of squared errors. These observations give us some insights about usefulness of clustering in metamodeling for simulation optimization.