Design and synthesis of new supramolecular building blocks based on oligo-BODIPY dyes
Oligo-BODIPY içeren yeni süpramoleküler yapı taşlarının tasarım ve sentezi
  1. Tez No: 177421
  2. Yazar: BORA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN U. AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Floresan boradiazaindasen (BODIPY) içeren ve kendiliğinden biraraya gelen moleküler kare tasarlanıp sentezlendi. BODIPY türevlerini birarada ve uygun açıyla tutmak için Pt(II) kompleksleri kullanıldı. BODIPY nin bu tarz yapılarda kullanılmasındaki önemi benzerleri arasında sahip olduğu üstün özelliklerinden kaynaklanmaktadır. BODIPY laboratuvarımızda çok yönlü çalışılmış ve iyi bilinen bir florofordur ve bu sebeple sentezlenen kendiliğinden biraraya geln moleküler kare kullanım alanına gore kolaylıkla modifiye edilebilir
Özet (Çeviri)
We have designed and synthesized a fluorescent, self-assembled molecular square containing a highly fluorescent well known flurophore boradiazaindacene (BODIPY) dye. Pt(II) complexes were used to hold together BODIPY derivatives and give the right angle to form the square structure. Usage of BODIPY fluorophore is very important on such structures because its variety of superior properties. BODIPY is a well studied fluorophore in our group and it is known that this self assembled square can be easily modified to any area of use it is needed.