Development of a material cutting model for haptic rendering applications
Haptic uygulamaları için uygulamarı için bir malzeme keske modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 177467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN İLHAN KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Haptic cihazlar ve haptic sahneleme sanal gerçeklik uygulamalarında gelişmekte olanönemli bir konudur. Bu tezde, haptic cihazın, PHANToM, yüksek güçlü birbilgisayar ile tümleyici bir kesme kuvvet modelinin tasarımı ve gerçekleştirmesinitanımladım. Hedefim kullanıcının üç boyutlu deforme olabilir objelerle etkileşimsağlamasına izin veren 6 serbestlik dereceli kuvvet modelini oluşturmaktı. Hapticsahneleme, grafik sahneleme, çarpışma algılaması ve kuvvet geri besleme metotlarıgösterildi, haptic sahneleme sisteminin gerçekleştirilmesi sunuldu, ve uygulamasistemin geçerliliği kontrol etmek için değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Haptic devices and haptic rendering is an important topic in the burgeoning field ofvirtual reality applications. In this thesis, I describe the design and implementation ofa cutting force model integrating a haptic device, the PHANToM, with a high ?powered computer. My goal was to build a six degree ? of ? freedom force model toallow user to interact with three ? dimensional deformable objects. Methods forhaptic rendering including graphical rendering, collision detection and forcefeedback are illustrated, implementation of haptic rendering system is introduced,and application is evaluated to explore the effectiveness of the system.