Practical tools for ranking and selection of ground-motion prediction equations (GMPEs) for probabilistic seismic hazard assessment and development of a regional GMPE
Olasılıksal sismik tehlike analizleri için yer hareketi tahmin denklemlerinin sıralanmasında ve seçilmesinde kullanılacak pratik araçlar ve bölgesel bir yer hareketi tahmin denkleminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 383234
  2. Yazar: ÖZKAN KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEDE SİNAN AKKAR, DR. LAURENTIU DANCIU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu çalışma, Avrupa ve civarındaki kuvvetli yer hareketi veri tabanları ve yer hareketi tahmin denklemlerindeki ilerlemeleri ve bunların sonucu olarak ortaya çıkan seçilmiş yerel ve global denklemlerin herbiri için yapılan sismik tehlike karşılaştırmalarını özetleyerek başlamaktadır. Sonrasında bu çalışma, Orta Doğu bölgesi ve Türkiye için derlenen ve esas olarak bu bölgelere uygun yer hareketi tahmin denklemlerinin seçilmesi işleminde kullanılması öngörülen kuvvetli yer hareketi veri tabanlarının derlenmesini ve bunların temel sismolojik özelliklerini göstermektedir. Bunu izleyen aşamada, Orta Doğu veri tabanının yüksek kalitedeki bir alt grubu kullanılarak sığ aktif kabuk depremlerinin yer hareketi genliklerinde oluşması muhtemel bölgesel farklılıkları göstermek amacıyla Türkiye ve İran için bir yer hareketi tahmin denklemi (YHTD) geliştirilmiştir. Sonraki bölüm YHTD seçilmesi ve sıralanmasında kullanılacak olan Öklid uzaklığına bağlı bir yöntemi tanıtmaktadır. Önerilen yöntem gözlemsel (ölçülmüş) yer hareketi veri seti altında bölgesel veya sahaya özel yapılan olasılıksal sismik tehlike analizleri (OSTA) için uygun bir YHTD setinin belirlenmesi işine yaramaktadır. Bu yönteme ek olarak çalışmanın sonraki bölümünde OSTA için yer hareketi denklemi mantık ağacı uygulamasının oluşturulmasında kullanılabilecek alternatif bir yöntem önerilmiştir. Bu yöntem sismik tehlike analizlerindeki epistemik belirsizliği uygun bir şekilde modelleyebilmek için seçilen tahmin denklemlerinin ve bunlara atanan ağırlıkların etkilerini değerlendirmektedir. Son olarak veri bazlı YHTD test yöntemlerinin ve mantık ağacı hassaslık analizlerine dayalı yöntemin fonksiyonelliği birleştirilerek EMME (Earthquake Model of the Middle East Region) projesindeki sığ aktif kabuk depremler meydana gelen bölgeler için uygun mantık ağacı uygulaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study starts summarizing the progresses in ground-motion databases and ground-motion models in pan-European region and consequent seismic hazard comparisons conducted for individual local and global predictive models. Then, the study presents the compilation of the Middle East region and Turkish ground-motion databases with principle seismological features to be mainly used in predictive model selection process in these regions. In the following step, using a high standard subset of the Middle East ground-motion database, a ground-motion prediction equation (GMPE) is developed for Turkey and Iran to investigate the possible regional effects on ground-motion amplitudes in shallow active crustal earthquakes. Next part introduces a method for ranking and selection of GMPEs based on Euclidean distance concept. The proposed method is capable of determining the proper set of predictive models for regional or site-specific probabilistic seismic hazard assessment (PSHA) under a given set of observed ground-motion data. To this end, an alternative method for establishing ground-motion logic-tree framework for PSHA is represented in the following part of the study. The proposed method evaluates the effects of the predictive models and corresponding branch weights selected for logic-tree framework to properly capture the epistemic uncertainty in seismic hazard analysis. As a final point, a ground-motion logic-tree framework combining the functionalities of data-driven GMPE testing methods and logic-tree based sensitivity approach are proposed for shallow active crustal regions in EMME (Earthquake Model of the Middle East Region) project.