Damage detection in beams by wavelet analysis
Kirişlerde dalgacık dönüşümü ile hasar belirlenmesi
  1. Tez No: 177481
  2. Yazar: HÜSEYİN YANILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezde, daha önce Han ve diğerleri [40] tarafından önerilmiş yapısal elemandaki bir hasarın varlığını ve yerini belirleyebilecek bir yöntem uyarlanmıştır. Yöntem, ankastre bir kirişin titreşim verilerinden elde edilen Sürekli Dalgacık Dönüşümü (CWT) katsayılarından hesaplanan enerji değerleri üzerine dayanmaktadır. Farklı derinliklerde oluşturulan dikey bir kesiğin varlığı ve yeri deneysel olarak elde edilen ivme sinyalleri işlenerek araştırılmıştır.Farklı kesik derinliklerindeki kirişin titreşim biçimsel ve dalgacık analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Ek olarak, CWT analizinde farklı ana dalgacıklar kullanımının hasar belirleme yetkinliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. İvme verisi farklı ölçeklerde CWT ile çözümlenmiş ve CWT katsayıları hesaplanmıştır. Farklı ölçekler ile elde edilen CWT katsayıları hasar belirleme açısından değerlendirilmiştir. CWT katsayılarından elde edilen enerji indislerinin ana dalgacık tipinden bağımsız olarak hasar belirlenmesindeki etkinliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a method proposed by Han et al. [40] for detecting and locating damage in a structural member was adapted. The method was based on the energies that were calculated from the CWT coefficients of vibrational response of a cantilever beam. A transverse cut at varying depths was introduced. The presence and location of crack was investigated by processing experimentally acquired acceleration signals.Results of modal analysis and wavelet analysis of the beam with different cut depths were compared. In addition, effect of using different mother wavelets in CWT analysis for damage detection capability was investigated. Acceleration data were analyzed through CWT at different scales and CWT coefficients were calculated. Those CWT coefficients obtained from different scales were evaluated from the standpoint of damage detection. Effectiveness of energy indices associated with CWT coefficients in damage detection was demonstrated as independent of the type of mother wavelet.