Students' strategies, episodes and metacognitions in the context of Pisa 2003 mathematical literacy items
Pisa 2003 matematik okur yazarlığı soruları bağlamında öğrenci stratejileri, adımları ve üstbilişleri
- Tez No: 177504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalısmanın amacı, İlköğretim okullarından yeni mezun olmuş beş Türk öğrencisinin problem çözme stratejilerinin, problem çözme adımlarının ve üstbilişlerinin incelenmesi, bu faktörlerin problem çözme basarıları üzerindeki etkileşimini araştırmaktır. Araştırma verileri, klinik mülakatlar ve mülakatlar sonrası uygulanan anket ile toplanmıştır. Katılımcı öğrencilerin üzerinde çalıştığı on matematik problemi, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2003'te kullanılan yayımlanmış matematik okur yazarlığı sorularından seçilmiştir.Katılımcıların kullandığı problem çözme stratejileri Posamentier & Krulik (1999) tarafından verilen tanımlara göre kodlanmıstır. Artzt ve Armour-Thomas (1992) tarafından geliştirilen bilişsel-üstbilişsel problem çözme çerçevesi, katılımcıların problem çözme adımlarını gözlemlemede kullanılmıştır. Katılımcının üstbilişlerinin ana bilesenlerini (hata farkedimi, uyum yeteneği ve düşünceyi ifade)incelemek için Pappas ve diğer. (2003) tarafından geliştirilen kodlama sistemi kullanılmıştır. Anket yanıtları klinik mülakatlardan elde edilen sonuçları kontrol etmek için analiz edilmiştir.Katılımcıların çalısmada gösterdikleri problem çözme davranıslarının akademik basarılarıyla paralel olduğu görülmüstür. Çalışma bulguları problem çözme başarısının tek bir değişken ile yada öğrencinin bir davranışı ile açıklamak için fazla kompleks olduğunu göstermiştir. Problem çözme doğru sonuca ulaşmak için birçok engeli asmayı gerektirmektedir. Bu nedenle öğrencilerin ilgili matematiksel ön gerekliliklere ve değişik problem çözme becerisinden olusan bir dağarcığa sahip olmanın yanı sıra bunları ne zaman ve nasıl kullanacaklarını bilmeleri ve ayrıca özbilişsel yeteneklerini kullanarak problem çözme süreçlerini gözlemlemeleri ve düzenlemeleri de gerekmektedir. Bu yüzden matematik öğretmenleri öğrencilerine çesitli problem çözme stratejileri gerektiren problemlersağlamalı ve öğrencilerini yeni stratejiler denemekte, riskler almakta ve başarısızlık ve başarıları arkadaşları ve öğretmenleri tartışabilme konusunda cesaretlendirmelidirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the problem solving strategies,problem solving episodes, and metacognition of five Turkish students just graduated from elementary school and explore the interplay of these factors on their problemsolving success in mathematics. The research data had been collected by clinical interviews and a self monitoring questionnaire followed by the interviews. Ten mathematical problems that participant students had worked on were selected amongthe released mathematical literacy items used in Programme for International StudentAssessment (PISA) 2003.The problem solving strategies used by participants were coded according to the descriptions given by Posamentier & Krulik (1999). The cognitive-metacognitive problem solving framework developed by Artzt and Armour-Thomas (1992) hasbeen used to observe the problem solving episodes of the participants. The coding system developed by Pappas et al. (2003) has been utilized to examine the major components of metacognition (mistake recognition, adaptability, awareness and expression of thought) of the participants. The self-monitoring questionnaire responses were analyzed to crosscheck the results obtained from the clinical interviews.The problem solving behaviors of the participants observed in the study confirmed their academic success levels. The study confirmed that the problem solving success is too complex to be clarified by a unique property or a behavior ofthe problem solver. The problem solving requires overcoming various obstacles to reach a successful result. Hence, not only the students should have the required mathematical knowledge and a good repertoire of different problem solving strategies, but also they should know when and how to use those strategies, and also they could monitor and regulate their problem solving processes using their metacognitive skills. So mathematics teachers should provide problems that require different problem solving strategies and encourage the students to explore new strategies, to take risks in trying and to discuss failures and successes with peers andteacher.