The effects of Turkish disaster regulations on architectural design
Türk afet yönetmeliklerinin mimari tasarıma etkileri
- Tez No: 177512
 - Danışmanlar: PROF. DR. VACİT İMAMOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2007
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk afet yönetmeliklerinin mimari tasarıma etkilerini incelemektir. Türk afet yönetmeliklerinin birinci hedefi afet öncesi dönemde tasarımcılara ve uygulayıcılara afetlere dayanıklı bina sistemi ve inşasını kontrol edecek bilgi üretmektir. Ancak bu konuda hazırlanan yönetmelikler mimari tasarım sürecinde bazı kısıtlamalar getirmektedir. Bu çalışmada, geçmişteki farklı afet deneyimlerinden sonra gelişen Türkiye'deki afet yönetmeliklerinin analizleri yapılmakta, daha sonra 2007 yılında `Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik' adıyla yayınlanan son afet yönetmeliğine odaklanılmaktadır. Bu yönetmeliklerin tasarım sürecinde mimarlara getirdiği kısıtlamalar sunulup değerlendirildikten sonra da 2007 afet yönetmeliğinde geçen yedi düzensiz bina tipi detaylı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of `Turkish Disaster Regulations? on architectural design. Although the preliminary aim of Turkish disaster regulations is to provide knowledge for designers and builders to control structural and constructional system of buildings that can resist disasters in the pre-disaster period, these regulations can create some restrictions for architects in their design process. Following an analytical examinations of Turkish disaster regulations that have been developed continiously after different disaster experiences for years from an architectural view, the focus will be given to the 2007 disaster regulation called `Specification for Buildings to be Built in Earthquake Areas? in order to evaluate critically the limitations of those regulations for architects in their design process. Furthermore, seven types of irregular buildings that are mentioned in 2007 disaster regulation will be examined and discussed in detail.