Measurement based software process improvement
Ölçüme dayalı yazılım süreci iyileştirme
- Tez No: 177514
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez bir firmanın gömülü yazılım bölümünün gereksinim yönetimi süreçlerini iyileştirme üzerinedir. Yazılım süreci iyileştirme ve gereksinim mühendisliği üzerine olan literatür incelenmiştir. Bölümde yürürlükte olan gereksinim yönetimi süreciyle ilgili problemler belirlendikten sonra, bu problemleri ele alan iyileştirilmiş bir süreç önerilmiştir. Bölümde yürürlükte olan ve iyileştirilmiş gereksinim mühendisliği süreçlerinin statik süreç tanımları ve modelleri oluşturulmuştur. Yürürlükteki ve iyileştirilmiş gereksinim mühendisliği süreçlerinin kalitesini ölçmek için yakın bir zamanda önerilmiş olan süreç kalitesinin uygulama öncesi ölçülebilmesini sağlayan bir model kullanılmıştır. Son olarak, süreç kalite ölçümlerinin sonuçları karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on improving the software requirements management processes of embedded software department of a company. The literature on software process improvement and requirements engineering is reviewed. After determining the problems related to the current requirements management processes of the department, an improved process is proposed addressing these problems. The static process descriptions and the models of the current and improved requirements management processes are formed. A recently proposed pre-enactment model for measuring process quality is used for measuring the quality of the current and improved requirements management processes. Finally, the results of the process quality measurements are compared and evaluated.