Analysis of slot coupled microstrip patch antennas
Açıklık kuplajlı mikroşerit yama anten analizi
  1. Tez No: 177513
  2. Yazar: ELİF BALLIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında farklı tekniklerle beslenen dikdörtgen mikroşerit yama antenlerin analizi için Moment Metodu/Green's fonksiyonu formulasyonu geliştirilmiştir. İncelenen yapılar mikroşerit hat ile beslenen yama anten, yakınlık kuplajlı yama anten ve açıklık kuplajlı yama antendir. Bütün antenler için denk yapılar tanımlanmıştır. Sonrasında sınır koşulları ve spektral Green fonksiyonları kullanılarak, akımların bilinmeyen olarak tanımlandığı integral denklemler elde edilmiştir. Son olarak bu integral denklemlerin doğrusal denklem sistemine dönüştürülmesi için moment metodu kullanılmıştır. İletken yüzeyler üzerindeki elektrik akımlar ve açıklıklarda tanımlanan eşdeğer manyetik akımlar, parçalı sinüs temel fonksiyonları ve bilinmeyen katsayılar cinsinden yazılmıştır. Akımların temel fonksiyonlarla açılımdaki bu bilinmeyen katsayılar doğrusal denklem sisteminin çözümünden elde edilmiştir. Bu tezde sunulan formulasyonu uygulayan bir Fortran kodu geliştirilmiştir. Mikroşerit hat ve yama üzerindeki akım dağılımları ve antenin giriş empedansları bu kodun kullanımıyla elde edilen edilmiş ve sunulmuştur. Elde edilen sonuçların literatürdeki sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Method of Moments (MoM)/Green?s function formulation is developed for the analysis of electromagnetic radiation from planar rectangular microstrip antennas with different feeding techniques. Investigated structures are microstrip line fed patch antenna, proximity coupled patch antenna and slot coupled patch antenna. For all these structures equivalent problems are defined. Then, integral equations where currents are the unknowns are obtained from boundary conditions and by using spectral domain representation of Green?s functions. Finally, MoM is applied to convert these integral equations to a system of linear equations. Currents on the conducting surfaces as well as equivalent magnetic currents on the apertures are modeled as a sum of piecewise sinusoidal subdomain basis functions with unknown coefficients which are calculated by solving the system of linear equations. Based on the formulations provided in this study, a Fortran code is developed. Numerical results calculated by using the code are presented in the form of patch and line currents and input impedances. Presented results are in good agreement with the results given in the literature.