Fuzzy association rule mining from spatio-temporal data: An analysis of meteorological data in Turkey
Uzaysal ve zamansal veriden bulanık ilişki kuralları bulunması: Türkiye?de ölçülmüş olan meteoroloji verisinin analizi
  1. Tez No: 177547
  2. Yazar: SEDA ÜNAL ÇALARGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Veri madenciliği, büyük veri tabanlarından ilginç, önemli, dolaylı, daha önceden bilinmeyenve yararlı olma olasılığı yüksek bilgi veya desen çıkarılmasıdır. Veri tabanındasaklanan bilgileri birbirleriyle ilişkilendirmeyi hedefleyen veri madenciliği yöntemine ilişki kuralları madenciliği denir. Zamansal ve uzaysal veri üzerindeki madencilik, gerçekdünya uzaysal verilerinin çeşitli zamansal bağlamda var oldukları düşünüldüğünde çokmiktarda veriye sahip uzaysal sunulan sistemlerin dinamiklerini dikkate alır. Zamansal veuzaysal veri tabanlarındaki ilişki kurallarının madenciliğinde bulanık kümelere duyulanihtiyaç, verinin keskin sınırlarını yumuşatarak verinin anlamındaki belirsizliği modelleyebilenbulanık kümelerin rakamsal veriyi daha iyi ele alabilmesinden dolayıdır. Bu tezdeveri küpleri ve Apriori algoritması kullanılarak bulanık ilişki kuralları madenciliği gerçekleştirilmiştir. Bulanık zamansal ve uzaysal veri kübü oluşturulması için bir metodolojigeliştirilmiştir. Performans kriterinin yanısıra anlaşılırlık, netlik, kullanılabilirlik, yenilikçilik,alakalılık ve görüntülenebilirlik metrikleri ilişki kural madenciliği tekniklerini karşılaştırmakiçin tanımlanmıştır. Bu metrikler kullanılarak veri kübü ve Apriori algoritmasınınbulanık ilişki kural madenciliği yetenekleri karşılaştırılmıştır. 1970 ve 2007 yılları arasındakaydedilmiş, Türkiye'ye ait gerçek meteoroloji verisi (sıcaklık ve yağış), bulanık ilişki kurallarıçıkarılmak üzere veri küpleri ve Apriori algoritması ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Data mining is the extraction of interesting non-trivial, implicit, previously unknown andpotentially useful information or patterns from data in large databases. Association rulemining is a data mining method that seeks to discover associations among transactions encodedwithin a database. Data mining on spatio-temporal data takes into consideration thedynamics of spatially extended systems for which large amounts of spatial data exist, giventhat all real world spatial data exists in some temporal context. We need fuzzy sets in miningassociation rules from spatio-temporal databases since fuzzy sets handle the numericaldata better by softening the sharp boundaries of data which models the uncertainty embeddedin the meaning of data. In this thesis, fuzzy association rule mining is performedon spatio-temporal data using data cubes and Apriori algorithm. A methodology is developedfor fuzzy spatio-temporal data cube construction. Besides the performance criteriainterpretability, precision, utility, novelty, direct-to-the-point and visualization are definedto be the metrics for the comparison of association rule mining techniques. Fuzzy associationrule mining using spatio-temporal data cubes and Apriori algorithm performedwithin the scope of this thesis are compared using these metrics. Real meteorological data(precipitation and temperature) for Turkey recorded between 1970 and 2007 are analyzedusing data cube and Apriori algorithm in order to generate the fuzzy association rules.