The way architectural model as a new collaborative design environment talks with machines
Mimari modelin yeni bir eşpaylaşımlı tasarım ortamı olarak makinelerle aynı dili konuşmasının yolu
- Tez No: 177553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma kapsamında bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve bilgisayar destekli üretim (CAM) sistemlerinin birbirleri ile nasıl ilişkilendirilmeleri gerektiği ve mimarlık alanı söz konusu olduğunda, mimari modellemenin bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) sistemi içinde nasıl ele alınması gerektiği incelenmiştir. Bilgisayar destekli teknolojilerin mimari tasarımla bütünleştirilmesi tasarım-üretim etkileşimi üzerinden araştırılmıştır. Bu araştırma CAD/CAM sürecinin, ilk tasarım aşamasından son ürüne kadar olan aşamalarının bir örnek üzerinden incelenmesini kapsamaktadır. Bir tasarım nesnesi CAD araçlarıyla modellenmiş, ve bu model CAM araçları kullanılarak üretilmiştir. Bu örnek çalışma ile CAD/CAM süreci ve bu sürecin, mimari tasarım ve mimarlığın inşaat/üretim/imalat aşamaları arasındaki ilişkiye getirileri incelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, mimarlık alanına CAD/CAM sisteminin sunabileceği olanakları göstermiş ve bu sistemin parçaları arasındaki ilişkinin kurulabilmesinde mimari modelleme için nelerin gerekli olduğunu listelemiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is to illustrate the relationship between computer-aided design (CAD) and computer-aided manufacturing (CAM) systems, and to show how architectural modeling should be positioned in the process of computer-aided design/computer-aided manufacturing (CAD/CAM) systems. The integration of computer aided technologies with architectural design is investigated in terms of design-production/fabrication interaction. The research has been based on a case study in which the CAD/CAM process from the initial design phase to the actual manufacturing of the design object has been explored. A design object is modeled using CAD and the model is manufactured using CAM in order to illustrate the process of CAD/CAM and its potentials related to architectural design and the construction/manufacturing/fabrication process of building. Thus, the study tries to demonstrate what digital tools can provide to the field of architecture, and lists the requirements for architectural modeling to acquire compatibility among the parts of the building process.