Fiziksel çevrenin oluşumunda plancı-tasarımcı disiplinlerin birlikte çalışmalarına dayalı model üzerine bir araştırma
A Survey of a model on the basis of the collaboration of planning-design disciplines on the formation of physical environment
  1. Tez No: 83378
  2. Yazar: AKİF SANER ERGÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN BAŞAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Doktora Tezi FİZİKSEL ÇEVRENİN OLUŞUMUNDA PLANCI-TASARIMCI DİSİPLİNLERİN BİRLİKTE ÇALIŞMALARINA DAYALI MODEL ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA AW f Saner ERGÜLEÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Metin BAŞAL 1999, 138 Sayfa Jüri: Prof.Dr. Metin BAŞAL Prof.Dr. Halim PERÇİN Doç.Dr. Can KUMBARACIBAŞI Bu çalışma, ülkemizin sınırlı doğal kaynaklarını, küreselleşen yapısını ve yaşadığı kentleşme deneyimini gözönünde bulundurarak, fiziksel çevrenin oluşumunu, gelişimini ve kullanımını denetim altına alabilecek yeni bir planlama modeli önermektedir. Parçacı, geçici ve etkisiz üretim yollarını reddeden bu model, yeni bir anlayışla, adil alan kullanımını, yaşanabilir insan yerleşimlerini, sürdürülebilir bir çevreyi hedeflemektedir. Yaşanabilir, sağlıklı, nitelikli fiziksel çevrelerin oluşturulabilmesi, planlama kararlarının dayandığı yasal-bukuksal temel ile bunları uygulama sorumluluğunu alacak kararlı bir yönetim erkinin varlığına bağlıdır. Planlama-hukuk-yönetim bu çalışmanın önemli temel taşları olarak kabul edilmektedir. Planlamanın yeni gelişmelere olanak sağlayacak biçimde kurgulanması, disiplinler arası birliktelikleri zorunlu kılmaktadır. Bu birlikteliğin temelinde, gelecek için çevreyi ortak tasarlamak, ortak düzenlemek ve birlikte yönetmek fikri yatmaktadır. Mimarlık, Kent ve Bölge Planlama, Peyzaj Mimarlığı fiziksel çevrenin planlanması, uygulanması ve kontrol edilmesi sürecinde, birinci derecede sorumluluğa sahip olan meslek disiplinleridir. Süreç boyunca, üç meslek disiplininin yetki ve sorumluluk alanı sınırlarında kesişme ve çakışma alanları oluşmaktadır. Bu alanlar, üç uzmanın birlikte görev alıp, sorumluluk üstlenmesi gereken çalışmaları tanımlamaktadır. Yaşanabilir, nitelikli fiziksel çevreler planlama-tasarlama-uygulama süreci içinde gelişen gerçek anlamdaki işbirlikleri ile oluşturulabilir. Üç plancı-tasarımcı disiplinin çalışma konularının kesiştiği alan ise, arzulanan fiziksel çevrelerin oluşumunu sağlayacaktır. Çalışmanın saç ayağını, üç plancı-tasarımcı disiplinin birlikteliği, ortak çalışması, planlaması ve tasarlaması oluşturmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Fiziksel çevre, planlama, tasarım, disiplinler arası iletişim, plancı- tasarımcı disiplinler, kentsel tasarım, plancı, tasarımcı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis A SURVEY OF A MODEL ON THE BASIS OF THE COLLABORATION OF PLANNING-DESIGN DISCIPLINES ON THE FORMATION OF PHYSICAL ENVIRONMENT Akif Saner ERGULEÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Metin BASAL 1999, 138 Pages Jury: Prof.Dr. Metin BASAL Prof.Dr. Halim PERÇİN Assoc.Prof.Dr. Can KUMBARACIBAŞI This study proposes a new planning model that would supervise the formation, development and management of physical environment aim to considering the limited natural resources, experience of urbanization and position of Turkey in the global setting. Rejecting the ineffective, temporal and partial manners, this model expects to reach equitable land-use, habitable human settlements and sustainable environment The existence of determined administrative authority taking the responsibility of planning decisions and the well-made legislative background of planning are highlighted being the prerequisites of the formation of safe, habitable, healthy and qualitative physical environments. Planning, legislation and administration were considered as the three significant keystones of the study. In the light of the recent developments in thinking and practice, collaboration of disciplines necessitates the modification of the understanding of physical planning. The idea underlying on the basis of the collaboration concludes to be planning, developing and managing the physical environment collectively for the future. The disciplines undertaking prior responsibilities in this process are Architecture, City-Regional Planning and Landscape Architecture. Establishment of collaboration in-between these disciplines is considered as a way of prevention of deterioration of physical conditions and formation of safe, habitable, qualitative physical environments. Finally, to attain the desired physical environment, the framework of this study suggests the collaboration of three disciplines in terms of planning, designing, managing, at every stage of the formation of the physical environment Key Words : Physical environment, planning, designing, collaboration of disciplines, planning- design disciplines, urban planning, planner, designer