Tailoring one dimensional novel nano structures for specific applications using tools of molecular modeling
Uygulamaya yönelik tek boyutlu nano yapıların moleküler modelleme teknikleri kullanarak hazırlanması
- Tez No: 177566
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, uygulamaya yönelik tek uzamlı karbon nanoyapıların molekül modellemeteknikleri kullanarak incelenmesi önerilmiş ve örneklendirilmiştir. Nanoteknoloji uygu-lamaları olabilecek dört farklı model incelenmiştir. Modellerin yapıları ve elektroniközelliklerinin hesaplanması için ampirik ve yarı ampirik potansiyeller, Yoğunluk Fonksiy-oneli Kuramı gibi farklı yöntemler uygulanmıştır. Uygulanan her yöntemin barındırdığıfarklı yakınsamalar uygulama alanlarında farklı kısıtlamalara yol açmakta, ve modelhakkında farklı örneklemeler gerektirmektedir. Örnek olarak incelenen yapılar ve özel-likler için uygun olan fonksiyoneller ve dalga fonksiyonu setini seçmek amacıyla kimyasalveya yapısal açıdan benzer yapılar göz önüne alınmıştır.Elektronik özellikler için günümüzde yaygın olarak kullanılan Yoğunluk FonksiyoneliKuramı yöntemi kullanılmıştır. Bu kuramın sağladığı yapısal çerçeve ile farklı fizikselözelliklerin hesaplanması için Hartree-Fock seviyesinde mümkün olmayan yakınsamalaryapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, the use of theoretical tools of molecular modeling for tailoring 1D novelnanomaterials is demonstrated. There are four selected nano-structures as examples,each tailored for a specic demand of nano-technology that is yet to be fullled. Forthe purpose of modeling/calculating the electronic and structural properties, variousmethods of dening the interatomic interaction, such as empirical potential energyfunctions, semi-empirical methods and density functional theory, are used. Each ofthese methods have a dierent level of approximations leading to limitations in theiruse. Furthermore, each method needs to be calibrated carefully in order to obtainphysically meaningful results. Examples being novel nano-structures, there does notexist any experimental observations directly studying the material at hand. Thus, inorder to obtain a parameter set that best describes the system, a series of pre-existingstructures that are physically and/or chemically related are used. Among the methodsemployed, the density functional theory (DFT) is certainly the most popular one, due toits accuracy and more importantly the framework it provides for perturbative extensionsotherwise nearly impossible to calculate in Hartree-Fock level.