Implementation and simulation of MC68HC11 microcontroller unit using SystemC for co-design studies
Bütünleşik tasarım çalışmaları için MC68HC11 mikrodenetleyicisinin SystemC kullanılarak gerçekleştirilmesi ve simülasyonunun yapılması
- Tez No: 177589
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde, bir mikrodenetleyicinin donanım ve yazılımının SystemC kullanılarak bütünleşik tasarım ve bütünleşik doğrulaması incelenmiştir. Bu amaçla, SystemC programlama dili kullanılarak, bir MC68HC11 mikrodenetleyici ünitesi, mikrodenetleyici ünitesini doğrulamak için giriş ve çıkış modülleri içeren bir test ünitesi ve Microsoft .NET platformunda C# programlama dili kullanılarak bir görsel simülasyon programı geliştirilmiştir.SystemC, bir sistemin donanım ve yazılımının bütünleşik tasarımının yapılması için kullanılan bir C++ sınıf kütüphanesidir. Sistem tasarımlarında SystemC kullanımının avantajlarından birisi, sistemin her modülünü farklı soyutlama seviyelerinde tasarlama imkanıdır. Bu tezde, test modülleri yüksek bir soyutlama seviyesinde, mikrodenetleyici donanımı modülleri ise daha düşük bir soyutlama seviyesinde tasarlanmıştır.Neticede, gerçekleştirilmiş mikrodenetleyici, test modülleri, test yazılımı ve görsel simülasyon program birleştirilerek, bütün sistemin donanım ve yazılım modüllerinin bütünleşik simülasyon ve bütünleşik doğrulamasını yapmak için kullanılan bir simülasyon platformu oluşturulmuştur. Geliştirilen simülasyon platformunda, sistem üzerinde farklı seviyelerde simülasyonlar uygulanmıştır. Simülasyon sonuçları, tüm sonuçlar tasarlanan donanım modüllerini doğrulayana dek tasarlanan modüllerdeki hataları kolaylıkla görmeye ve düzeltmelerin yapılmasına yardımcı olmuştur. Bu durum, bir sistemin donanım ve yazılımının bütünleşik tasarım ve bütünleşik doğrulamasının, sistem tasarım sürecinin erken safhalarında hataları bulmaya, düzeltmelerin yapılmasına ve böylece sistem tasarım süresinin düşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, co-design and co-verification of a microcontroller hardware and software using SystemC is studied. For this purpose, an MC68HC11 microcontroller unit, a test bench that contains input and output modules for the verification of microcontroller unit are implemented using SystemC programming language and a visual simulation program is developed using C# programming language in Microsoft .NET platform.SystemC is a C++ class library that is used for co-designing hardware and software of a system. One of the advantages of using SystemC in system design is the ability to design each module of the system in different abstraction levels. In this thesis, test bench modules are designed in a high abstraction level and microcontroller hardware modules are designed in a lower abstraction level.At the end, a simulation platform that is used for co-simulation and co-verification of hardware and software modules of overall system is developed by combining microcontroller implementation, test bench modules, test software and visual simulation program. Simulations at different levels are performed on the system in the developed simulation platform. Simulation results helped observing errors in designed modules easily and making corrections until all results verified designed hardware modules. This stuation showed that co-designing and co-verifying hardware and software of a system helps finding errors and making corrections in early stages of system design cycle and so reducing design time of the system.