Inheritance of wood specific gravity and its genetic correlation with growth traits in young Pinus brutia progenies
Genç Pinus brutia döl denemesinde özgül ağırlığın kalıtımı ve büyüme karakterleriyle olan ilişkisinin belirlenmesi
- Tez No: 177591
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BAKIR BÖLÜKBAŞI, PROF. DR. ZEKİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Uzun vadede odun üretimden sorumlu genlerin belirlenmesi için, Ceyhan Orman Fidanlığında altı adet klonal tohum bahçesinden toplanan tohumlarla kurulan 168 üvey kardeş aileli Kızılçam döl denemesi kullanılarak, bu türdeki odun özgül ağılığının genetik kontrolü çalışılmıştır. Gerekli odun örnekleri denemenin yedinci yaştaki aralama esnasında kesilen ağaçlardan elde edilmiştir. Bu çalışmadaki ulaşılmak istenen ana amaçlar; (1) odun özgül ağırlığı ve büyüme karakterleri açısından test edilen aileler arasındaki farklılıklar ile bu farklılığa ait bileşenlerin araştırılması, (2) özgül ağırlığın kalıtımsal özelliği ile büyüme karakteri arasındaki genetik korelasyoların belirlenmesi, (3) fenotipik, ayıklanmış ve genotipik tohum bahçelerinin kurulmasıyla elde edilecek genetik kazancın hesaplanması için özgül ağırlık açısından 168 aileye ait ısla değerlerinin ortaya konması olarak belirlenmiştir.Odun özgül ağırlığı açısından 168 aile birbirinden oldukça farklı değerler göstermiştir (0.35 ile 0.44 arasında). Elde edilen bu farklılık tahmin edilen aile (0.55+0,03) ve bireysel (0.42+ 0,07) kalıtım değerlerine de yansımış olup her iki degerde oldukça yüksek olarak bulunmuştur. Kalıtım derecelerinde ve aileler arasındaki farklılıklar aynı şekilde büyüme karakterlerinde de gözlenmiştir. Özgül ağırlık ile büyüme karakterleri arasındaki genetik korelasyonlar istatistiki olarak anlamasız bulumuştur. Aynı şekilde fenotipik korelasyonlarda da anlamsız ve negatif olarak bulunmuştur. Yedinci yaştaki tek bir karaktere göre yapılan seleksiyonda kontrol materyaline göre fenotipik tohum bahçelerinden elde edilen genetik kazanç, gövde hacmi için % 8.4 olarak hesaplanırken, bu değer özgül ağırlık açısından oldukça düşük olup (%0.37) istatistiki olarak anlamsızdır. Her bir tohum bahçesinde 20 klon bırakılacak şekilde bir genetik ayıklama yapılması sonucunda tohum bahçelerinden elde edilecek genetik kazanç ise gövde hacmi için % 16.1 ve özgül ağırlık içinde %1.7 olarak tahmin edilmiştir. Islah değerlerine göre bir ve ikinci seri denemelerde en yüksek ıslah değerine sahip 30 klonla kurulacak genotipik tohum bahçelerinden elde edilecek genetik kazanç, gövde hacminde % 35, özgül ağırlıkta ise %5.2 olarak bulunmuştur. Özgül ağırlık ile büyüme karakterleri arasında genetik ve fenotipik bir ilişkini olmaması her iki karakter açısından da bir seleksiyon yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Her iki karakter açısından en yüksek 10 ailenin seçilmesiyle elde edilen genetik kazanç gövde hacmi için % 27.7 iken özgül ağırlık için % 5.6 olarak hesaplanmıştır. Bundan sonraki çalışmada odun özgül ağırlığı bakımından fenotipik ve genotipik değerleri bilinen 168 aile, odun üretimden sorumlu genlerin tayini amacıyla kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In long term, to discover the genes responsible for wood production, genetic control of wood specific gravity (WSG) in Pinus brutia Ten. (Turkish red pine) open pollinated Ceyhan progeny trial, which was established with the seeds collected from 168 clones originated from six clonal Turkish red pine seed orchards was studied. Wood samples were taken by destructive sampling during the rouging of this trial at the age of seven. Specifically; (1) to examine the magnitude of family differences and its components for wood specific gravity (WSG) and growth traits (height, diameter and stem volume); (2) to determine WSG inheritance and its genetic correlation with growth traits; and (3) to estimate breeding values of 168 families for the WSG and to predict genetic gain if selection is based on phenotypic, rouged and genotypic seed orchard by reselecting the best parents with respect to WSG.Differences among the 168 families for mean WSG was large (ranged from 0.35 to 0.44), as indicated by high individual (0.42+0.07) and family mean (0.55+0.03) heritabilities. Family differences and high heritabilities were also observed for all growth traits. Genetic correlations between WSG and growth traits were statistically insignificant (near zero), while low and insignificant negative phenotypic correlations among the same traits were observed.Realized genetic gain for single trait selection at age seven was insignificant (0.37 %) for WSG and 8.4 % for stem volume in phenotypic seed orchards. Average genetic gain in breeding zone after roguing, by leaving the best 20 clones in each seed orchard, reached 1.7 % for WSG and 16.1 % for stem volume. Genetic gain (relative to controls) at the age of seven obtained from the first generation genotypic seed orchards consisting the best 30 clones was estimated 5.2 % for WSG and 35 % for stem volume. Multi-trait selection was also proposed in this study for the same traits. Selection of best 10 families for the highest WSG and stem volume breeding values produce 5.6 % genetic gain for WSG and 27.7 % genetic gain for stem volume. For the future, the 168 families with known phenotypic and genotypic values regarding to WSG will be screened for the genes responsible for wood production.