Beyin-omurilik sıvısında C-reaktif protein ve laktat dehidrogenazın akut bakteriyel menenjit tanısındaki değerleri
  1. Tez No: 17763
  2. Yazar: H.ATİLLA TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Ocak 1987 -Eylül 1989 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıktan ve Klinik Mikrobiyoloji kliniğine yatırılıp ABM tanısı konarak tedaviye alınan 15 hasta ile çeşitli nedenlerle LP yapılan 7 kontrol grubu incelenmeye alındı. Hasta ve kontrol grubunda bulunan olguların BOS C-RP düzeyleri lateks aglutinasyon metodu ile kalitatif olarak ölçüldü. Aynı zamanda BOS LDH düzeyleri de optimize standart bir metodla kantitatif olarak tebit edüdi. Klinik ve diğer parametreler ile ABM tanısı konulan hastaların hepsinde birinci LP da alınan BOS C-RP si pozitif bulundu. İkinci LP daki BOS C-RP si dört olguda ve onuncu gündeki LP da yalnız bir olguda BOS C-RP sinin pozitifliği devam etmekteydi. Başvurmadan önce çeşitli tedavi görmüş hastaların da ilk LP daki BOS C-RP sini pozitif diğer BOS C-RP lerini negatif tesbit ettik. Akut Bakteriyel Menenjit kabul edilen hastaların BOS LDH enzim düzeyleri 50 U/ml nin üzerinde tesbit edildi. Etkin antibakteriyel tedavi ile bu düzeylerde süratle azalış gözlendi. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Atatürk University, Medical Faculty, Infectional Diseases and Microbiology Clinic, between the dates, January 1987, and September 1989, 15 patients with ABM diagnosis, and 7 controll groups who were treated LP for several reasons, were taken into research. The levels of BOS C-RP of the cases of both patients and the controlled groups were surveyed as“kalitatif with lateks aglutination method. At the same time, the levels of BOS LDH is also determined as ”kantitatif ' with optimized standards. In all the patients, who were recognized of ABM with clinical and other parametres, BOS C-RP in their first LP were found to be positive. In the second LP, four cases of BOS C-RP and in the tenth day, on one case of BOS C-RP were continuing to be positive. In the patients who were under treatment before they applied us, we found the BOS C-RP positive in the first LP and others were again negative. The BOS LDH enzyme levels of the patients, accepted as Acute Bacterium Meningitis, were found to be over 50 U/ml. This level is rapidly reduced with an effective antibacterial treatment. L^1