Beyin omurilik sıvısında haptoglobulin, orosomukoid, fibronektin, C-reactive protein, laktik dehidrogenaz ve immünoglobulin ölçümlerinin menenjitlerinin ayırıcı tanısındaki yeri
The Value of cerebrospinol fluid haptoglobulin, orosomukoid, fibronectin, C-reactive protein, lactode dehydrogenase, immunoglobulin levels in the differrential diagnosis of meningitis.
- Tez No: 32516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN PAHSA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
VI. ÖZET Klasik belirti ve bulgularla seyreden bazı akut pürülan, tüberküloz, ve viral menenjitti hastaların arasında tam bir ayrıma varmak klinisyen için kritik ve zor bir uğraştır. Bu amaçla yapılan araştırmalarda en anlamlı sonuçlar CRP ve fibronektin ölçümleri ile elde edilmiştir. Menenjitlerin ayırıcı tanısında güvenilir parametrelerin elde edilmesi amacıyla BOS'da haptoglobulin, orosomukoid, fibronektin, IgG, IgA, IgM, CRP ve LDH konsantrasyonları araştırılmıştır. Çalışmamızda, 1992-1995 yıllan arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Infeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ABD kliniğinde tedavi gören 39 bakteriyel, 20 tüberküloz ve 20 viral menenjitli hasta ve 31 sağlam şahıstan oluşan kontrol gruplarından ibaret toplam 110 kişinin BOS'larındaki haptoglobulin, orosomukoid, fibronektin, IgG, IgA, IgM değerleri Behring nephelometry cihazı ile belirlenmiştir. BOS'da LDH tayini Technicon RA- 1000 otoanalizöründe Biotrol LDH ST.B.C. kiti kullanılarak yapılmıştır. BOS'da CRP ölçümü ise RapiTex kiti kullanılarak yapılmıştır. EMJü edilen sonuçlar EPI- İNFO-Statcalc paket programı ile istatiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIS. SUMMARY THE VALUE OF CEREBROSPINAL FLUID HAPTOGLOBULIN, OROSOMUCOİD, FIBRONECTIN, C-REACTIVE PROTEIN, LACTADE DEHYDROGENASE, IMMUNOGLOBULIN LEVELS IN THE DIFFERRENTIAL DIAGNOSIS OF MENINGITIS It is hard and critic to make a differential diagnosis between acute bacterial, tuberculous and viral meningitis for clinician. The most meaningfull results are obtained by CRP and fibronectin. The aim of study is to find reliable parameters for the differential diagnosis of meningitis and for this purpose, haptoglobin, orosomucoid, fibronectin, IgG, IgA, IgM, CRP, LDH concentration in cerebrospinal fluid (CSF) are measured. In this study of 110 patients hospitalized (20 patients with tuberculous meningitis, 20 with viral meningitis, 39 with bacterial meningitis, and 31 control) by GMMA Infectious Disease, and Microbiology Clinic were evaluated by using Behring nephelometry equipment. For LDH mesurement, Techinicon R. A. -1000 otoanalysor and Biotrol LDH ST. B.C. was used. CRP in CSF was measured by using RapiTex. The results were statictically evaluated by Epi-lnfo-Statcalc It is determined.