Pistonlu uçak motoru bremzesinde motor karakteristiklerinin tayini
Testing characteristics of reciprocating aircraft engines in test cell
  1. Tez No: 177679
  2. Yazar: ZİYA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÖZKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Motorun test edilmesinden amaç, öncelikle yapılmış olan üretim ya da bakım işleminin kalitesinin ölçülmesidir. Test sırasında ölçülen değerler ve alınan sonuçlar motorun potansiyel görev süresindeki güvenilirliği gösterecektir. Özellikle bakım esnasında birçok parçanın değiştirildiği ve bu parçaların birbirlerine uyum sağlama sürecinin kısa olma zorunluluğu göz ardı edilmemelidir. Bu elemanlar arasında bir uyumsuzluk bulunması durumunda aksaklık motor daha uçağa takılmadan tespit edilebilecek ve düzeltilebilecektir. Dolayısı ile başarılı bir bakım işleminin sonunda başarılı bir test sürecinin de tamamlanması gerekir. Motor test tesisi, motorun test edileceği test hücresini, kontrol odasını ve diğer teçhizat ile destek sistemlerini barındıran bir yapıdır. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kayseri 2nci Hava İkmal ve Bakım Merkezi Komutanlığında 1950-60'lı yılların teknolojisi ile çalışan eski bir pistonlu motor test bremzesi mevcuttu. 1990'lı yıllarda envantere yeni giren uçak ve motorlarla birlikte modern teknolojiye sahip yeni bir test bremzesinin kurulması için oluşturulan proje grubu tarafından modern bir motor test bremzesi gerçekleştirilmiştir. Test işlemleri esnasındaki en önemli faktör, elde edilen verilerin kayıt edilmesi ve değerlendirilmesidir. Bu çalışmada, motor test tesisinin kurulması, veri kayıt sisteminin oluşturulması ve elde edilen verilerin değerlendirilerek motor karakteristikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Anahtar kelimeler : Bremze, Uçak motorları, Pistonlu motorlar, Test performansı, Motor performansı
Özet (Çeviri)
The engine test is the means by which the qualities of an overhaul job are established. The reliability and potential life of each vewly assembled engine is in question until the block test has been completed The accuracy of overhaul procedures can be determined only when corresponding care is exercised during the test since the failure of an engine to successfully complete its test depends as much on the test procedures as on the overhaul procedures. The engine test facility is defined as the structure which houses the test cell, control room, and other components and systems necessary to test engines. The Turkish Air Force had been an engine test facility with 1950?s technology in Kayseri Maintenance Center.. In 1990?s they needed a new facility for new engine types. A project group designed and constructed a new facility with new technology. The most important subject in this facility is acquisition and evaluation of test datas. In this workshop we aimed the establishing of the facility, correlation of test datas and working on characteristics of test engine. Keywords : Test facility, Test cell, Aircraft engines, Reciprocating engines, Engine Test performance,