Storage reliability analysis of solid rocket propellants
Katı yakıtlı roket motorlarının depolama güvenilirliği
- Tez No: 177691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DAĞ, DR. ÖZGE ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Katı yakıtlı roket motorları, kısa ve orta erimli roketlerde en yaygın kullanılan itki sistemleridir. Diğer birçok uygulamada da fırlatma motoru olarak kullanılırlar. Bu denli yaygın kullanımları, birçok farklı çevre koşullarında kullanılmaları ve depolanmalarını gerektirir. Katı yakıtların depolama ömrünün kestirilebilmesi, tasarım aşamasında ve uygun koruyucu ortamın belirlenmesinde önemli rol oynar.Bu çalışmada, birikmiş hasar kavramları kullanılarak katı yakıtların depolama ömürlerinin kestirilmesi için bir yöntemler dizisi sunulmuştur. Katı yakıt çekirdeğinin sonlu elemanlar ağı, geliştirilen parametrik yakıt çekirdeği geometri üreticisi yardımıyla oluşturulmuştur. Yakıt çekirdeğinin çevresel ısıl yüklere olan ısıl ve yapısal cevabı sonlu elemanlar ç özümlemeleriyle bulunmuştur.Günlük ısıl çevrimlerin, ortalamaları ve genlikleriyle ifade edilen sinüsoidal çevrimler olduğu varsayılmıştır. Birikmiş hasar çözümlemeleriyle, yakıt çekirdeğinin kritik bölgelerinde biriken günlük hasar miktarları incelenmiş, başarısızlık olasılığının hesaplanabilmesi için günlük hasar miktarlarını, günlük ısıl çevrimlere bağlayan meta-modeller oluşturulmuştur.Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, erken tasarım evrelerinde bile katı yakıtların depolama ömürleriyle ilgili tahminlerin yapılabileceğine işaret etmektedir. Bu tez çalışmasında sunulan yöntemler dizisi, depolama ömrünün kestirimi için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Solid propellant rocket motor is the primary propulsion technology used for short and medium range missiles. It is also commonly used as boost motor in many di_erent applications. Its wide spread usage gives rise to diversity of environments in which it is handled and stored. Ability to predict the storage life of solid propellants plays an important role in the design and selection of correct protective environments.In this study a methodology for the prediction of solid propellant storage life using cumulative damage concepts is introduced. Finite element mesh of the solid propellant grain is created with the developed parametric grain geometry generator. Finite element analyses are carried out to obtain the temperature and stress response of the propellant to the environmental thermal loads.Daily thermal cycles are assumed to be sinusoidal cycles represented by their means and amplitudes. With the cumulative damage analyses, daily damage accumulated in the critical locations of the solid propellant grain are investigated. Meta-models relating the daily damage amount with the daily temperature cycles are constructed in order to compute probability of failure.The results obtained in this study imply that it is possible to make numerical predictions for the storage life of solid propellants even in the early design phases. The methodology presented in this study provides a basis for storage life predictions.