Molekül orbital teorisinin basit organik bileşiklere uygulanması
The application of molecular orbital theory to simple organic compounds
- Tez No: 177774
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARADAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
 - Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, etilen (C2H4), etin (C2H2), formaldehit (HCOH), formik asit (HCOOH), aseton (CH3COCH3), metanol (CH3OH), etanol (CH3CH2OH), dimetileter (CH3OCH3), glisin (H2NCH2COOH), asetonitril (CH3CN) ve metil izosiyonat (CH3NCO) bileşiklerinin Molekül Orbital diyagramları çizildi. Bu diyagramlar oluşturulurken molekülün Lewis yapısı belirlenerek her bir atomun melezleşme (hibritleşme) türü bulundu ve molekül orbitallerin oluşumunda bu orbitallerin etkin girişimleri dikkate alındı. Elde edilen molekül orbital diyagramları hesapsal bir kuantum kimya paket programı olan ADF (Amsterdam Density Functional) ile çizilen molekül orbital diyagramları ile karşılaştırılarak doğruluğu ispatlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the drawing of molecular orbital diagrams of the compounds ethylene (C2H4), ethyne (C2H2), formaldehyde (HCOH), formic acid (HCOOH), acetone (CH3COCH3), methanol (CH3OH), ethanol (CH3CH2OH), dimethylether (CH3OCH3), glycine (H2NCH2COOH), acetonitrile (CH3CN) and methylisocyanate (CH3NCO) were described by determining hybridization type of each atom from the Lewis structure. The effective contribution of molecular orbitals has been considered in drawing molecular orbital diagrams. Molecular orbital diagrams have been found consistent with the diagrams theoretically obtained used ADF (Amsterdam Density Functional) which is a quantum chemistry software package.