Tokat ilinde elma bahçelerinin beslenme durumunun toprak ve bitki analizleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status of apples grown in tokat province by soil and plant analysis
  1. Tez No: 177793
  2. Yazar: SEDA BİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RÜŞTÜ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Tokat ilindeki Starking Delicious, Golden Delicious ve Amasya Misketi elma çeşitleri ile kurulmuş olan bahçelerin bitki beslenme durumları araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Tokat yöresini temsil edecek şekilde belirlenmiş 40 bahçeden 0-20 cm ve 20-40 cm derinliklerden alınan toprak örnekleri ve aynı ağaçlardan alınan yaprak örnekleri analiz edilmiştir. Toprak ve yaprak örnekleri ile ilgili analiz sonuçları, sınır değerleri ile karşılaştırılarak incelenen bahçelerin besin maddeleri durumları ve beslenme sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır.Elde edilen araştırma bulgularına göre; elma bahçelerinin toprakları genel olarak killi tınlıdır. Toprakların tuzluluk sorunu yoktur. Toprakların kireç içerikleri orta düzeydedir. Toprak reaksiyonları orta alkalidir. Organik madde içerikleri orta düzeydedir. Toprakların KDK sı düşük bulunmuştur. Alınabilir P içerikleri 0-20 cm derinliğindeki topraklarda fazla, 20-40 cm derinliğindeki topraklarda yeterli düzeydedir. Toprak örneklerinin % 60'ında K fazlalığı saptanmıştır; % 92'sinde Fe ve % 97,5'inde Cu yeterli, % 36,25'inde Zn ve % 75'inde Mn içeriği yetersiz düzeylerde bulunmuştur.Elma yapraklarının % 67,5'inde N , % 45'inde Ca, % 80'inde K, % 47,5'inde Zn ve % 52,5'inde Cu noksanlığı çektiği; % 100'ünde P, % 90'ında Mg, % 95'inde Fe ve % 50'sinde Mn içeriklerinin ise yeterli düzeylerde olduğu belirlenmiştir.Toprak örneklerinin analiz sonuçları ile yaprak örneklerinin analiz sonuçları arasında önemli düzeylerde pozitif ve negatif korelasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study, the characteristics of plant?s feeding of the gardens in Tokat which are founded by apple species like Starking Delicious, Golden Delicious and Amasya Misket is investigated. For this purpose, the soil samples that have been taken from 0-20 cm and 20-40 cm depthness from 40 gardens which represents the features of Tokat district and leaf samples from the same trees are analysed. By comparing the results of soil and leaf samples with boundary values, it is attempted to determine feeding problems and conditions of nutiriment elements of investigated gardens.According to the results, It has been found that the soils of experimental area was clay loam in texture. The soils do not have salinity problem. Lime contents of soil are medium level. pH is slightly alkaline. Organic matter contents of soil are medium level. KDK of soil are very low. Receivable K contents are excess in 0-20 cm soil depths, are efficient in 20-40 cm soil depths. It has been found that % 60 of the soils had insufficient amount of available K. It has been found that % 92 and % 97,5 of the soils had insufficient amount of Fe and Cu. It has been found that % 36,25 and % 75 of the soils had sufficient amount of Zn and Mn.It has also been found that 67,5 N % , 80 K %, 52,5 Cu %, 45 Ca % and 47,5 Zn % of apple leafs had insufficient levels ; whereas they had sufficient levels of P % 100, Mn % 90, Fe % 95 and Mn % 50.The significant positive and negative correlations were evaluated between the analysis results of soil samples and the leaf analysis results.