Almus Baraj Gölü'ndeki bazı Cyprinidae'lerde görülen balık parazitlerinin mevsimsel dağılımları
Seasonal distribution of parasites on Cyprinidae fishes in Almus Dam Lake
  1. Tez No: 177794
  2. Yazar: GÜLİSTAN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMİNE TURGUT NEARY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Cyprinidae familyasına ait 4 tatlı su balığında Dactylogyrus, Gyrodactylus ve Diplostomum türleri incelenmiştir. Çalışma sonucu 7 Dactylogyrus, 4 Gyrodactylus ve 1 Diplostomum türü tespit edilmiştir. Bunlar Aynalı Sazan (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758)'da Dactylogyrus extensus Mueller ve Van Cleave,1932 ve Diplostomum sp., İn Balığı (Capoeta capoeta Guldenstaedt, 1773)'nda Dactylogyrus pulcher Bykhovskii, 1957, Dactylogyrus. sp1., Gyrodactylus sp1 ve Diplostomum sp., Siraz Balığı (Capoeta tinca Heckel, 1843)'nda Dactylogyrus narzikulovi, Dactylogyrus cricufer Wagener, 1857, Gyrodactylus sp. 2 ve Diplostomum sp., Karaburun Balığı (Chondrostoma regium Heckel, 1843)'da Dactylogyrus vistulae Prost, 1957, Dactylogyrus alatus f. major Sidorov, 1956, Gyrodactylus elegans Nordmann, 1832, Gyrodactylus macrocornis Ergens, 1963 ve Diplostomum sp.'dir.Tespit edilen 4 Dactylogyrus türü ve 1 Gyrodactylus bir türü Türkiye için yeni kayıttır. Bunlar C. capoeta'da D. pulcher, C. tinca'da D. narzikulovi ve D. cricufer, C. regium' da D. alatus f. major ve G. macrocornis'dir.C. carpio'da D. extensus'un yaygınlığı ve yoğunluğu en yüksek Yaz aylarında (% 91; 46,2 parazit/balık), C. capoeta'da Dactylogyrus spp. (Dactylogyrus narzikulovi ve Dactylogyrus cricufer) en yüksek (% 55; 10,2 parazit/balık) Sonbahar aylarında, C. tinca'da (% 82,7; 52,6 parazit/balık) en yüksek Yaz aylarında ve C. regium ise en yüksek (% 70; 14,3 parazit/balık) İlkbahar aylarında bulunmuştur. Gyrodactylus spp. (Gyrodactylus elegans ve Gyrodactylus macrocarmis) en yüksek C. capoeta'da (% 100; 3 parazit/balık) İlkbahar aylarında, C. tinca (% 82,7; 52,6 parazit/balık) Yaz aylarında ve C. regium'da ise İlkbahar aylarında (%70; 14,2 parazit/balık) bulunmuştur. Diplostomum sp. en yüksek C. carpio'da (% 60; 2 parazit/balık) ve C. regium (% 91; 16,4 parazit/balık) İlkbahar aylarında ve C. capoeta'da (% 66; 5,5 parazit/balık) ve C. tinca'da (% 64; 7,4 parazit / balık) Sonbahar aylarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A survey of Dactylogyrus, Gyrodactylus ve Diplostomum species from 4 freshwater species of the family cyprinidae was carried out. Seven Dactylogyrus and 4 Gyrodactylus species were found and described. These are Dactylogyrus extensus Mueller ve Van Cleave,1932 and Diplostomum sp. on Cyprinus carpio Linnaeus, 1758, Dactylogyrus pulcher Bykhovskii, 1957, Dactylogyrus sp1., Gyrodactylus sp1 and Diplostomum sp. on Capoeta capoeta Guldenstaedt, 1773, Dactylogyrus narzikulovi, Dactylogyrus cricufer Wagener, 1857, Gyrodactylus sp. 2 and Diplostomum sp. on Capoeta tinca Heckel, 1843, Dactylogyrus vistulae Prost, 1957, Dactylogyrus alatus f. major Sidorov, 1956, Gyrodactylus elegans Nordmann, 1832, Gyrodactylus macrocornis Ergens, 1963 and Diplostomum sp. on Chondrostoma regium Heckel, 1843.4 species of Dactylogyrus and 1 species of Gyrodactylus are new Turkish records. These are D. pulcher on C. capoeta, D. narzikulovi and D. cricufer on C. tinca, D. alatus f. major and G. macrocornis on C. regium.Prevalence and mean density of D. extensus on C. carpio was found to be highest (% 91; 46, 2 parazit/fish) during Summer. Dactylogyrus spp. (Dactylogyrus narzikulovi and Dactylogyrus cricufer) on C. capoeta was found to be highest (% 55, 10, 2 parasite/fish) during Autumn, on C. tinca (% 82, 7; 52,6 parasite/fish) during Summer and on C. regium (% 70; 14,3 parasite/fish) during Spring. Gyrodactylus spp. (Gyrodactylus elegans and Gyrodactylus macrocarmis) was found to be highest on C. capoeta (% 100; 3 parasite/fish) during Spring, on C. tinca (% 82,7; 52,6 parasite/fish) during Summer and on C. regium (%70; 14,2 parasite/fish) during Spring. Furthermore, prevalence of Diplostomum sp was found to be highest on C. carpio (% 60; 2 parasite/fish) and C. regium (% 91; 16, 4 parasite/fish) during Spring and C. capoeta (% 66; 5, 5 parasite/fish) and C. tinca (% 64; 7, 4 parasite / fish) during Autumn.