N,N-bis(2-hidroksietil)etilendiaminli bimetalik siyano komplekslerin sentezi, spektroskopik, voltametrik ve termik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of spectroscopic, voltametric and thermal properties of bimetallic cyano complexes constituting N,N-bis(2-hydroxyethyl)ethylenediamine
  1. Tez No: 177795
  2. Yazar: ŞENGÜL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, N,N-Bis(2-hidroksietil)etilendiamin) (N-bishydeten) ligandıyla bimetalik [Ni(N-bishydeten)Ni(CN)4] (Ni-Ni), [Cu(N-bishydeten)2][Ni(CN)4] (Cu-Ni), [Zn2(N-bishydeten)2Ni(CN)4] (Zn2-Ni) ve [Cd(N-bishydeten)2][Ni(CN)4] (Cd-Ni) siyano kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin yapı ve bazı özellikleri elementel analiz, IR ve UV-Gör. spektroskopisi, dönüşümlü voltametri, X-ışını tek kristal ve termal analiz yöntemleriyle araştırıldı. Komplekslerin IR spektrumlarında siyano ve N-bishydeten ligandlarına ait karakteristik piklerin yer değiştirdiğinin belirlenmesi ile kompleks oluşumu ispatlandı. Analiz sonuçlarından Ni-Ni ve Zn2-Ni kompleslerinin polimerik olduğu tahmin edildi. Cu-Ni ve Cd-Ni komplekslerinin molekül yapıları X-ışını tek kristal analizi ile belirlendi. Cu(II) atomu, iki N-bishydeten ligandıyla oktahedral geometrideyken, Cd(II) atomu iki N-bishydeten ligandının dört N ve dört O atomuyla sekiz koordinasyonlu yapıda olduğu tespit edildi. Bu komplekslerin termik davranışları, TG, DTG ve DTA teknikleri kullanılarak araştırıldı. Komplekslerin termal analizlerinde genel bir eğilim olarak öncelikle nötral, daha sonra da siyanür ligandının uzaklaştığı belirlendi. Geriye kalan ürünün metal veya metal oksit karışımlarının olduğu tahmin edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, bimetallic [Ni(N-bishydeten)Ni(CN)4] (Ni-Ni), [Cu(N-bishydeten)2] [Ni(CN)4] (Cu-Ni), [Zn2(N-bishydeten)2Ni(CN)4] (Zn2-Ni) ve [Cd(N-bishydeten)2] [Ni(CN)4] (Cd-Ni) cyano complexes were synthesized from N,N-Bis(2-hidroksietil) etilendiamin) (N-bishydeten) ligand. The structures and some properties of these complexes were investigated by elemental analysis, IR and UV-vis. spectroscopy, cyclic voltametry, X-Ray single crystal analysis and thermal analysis methods. Complex formations were proved determining the replacement of the characteristic peaks of cyano and N-bishydeten ligands in the complexes. It was understood that Ni-Ni and Zn2-Ni complexes are polymeric from the analysis results. The molecular structure of Cu-Ni and Cd-Ni complexes were determined by X-ray single crystal analysis. While cupper(II) atom is coordinated with two N-bishydeten ligand in a octahedral geometry, cadmium(II) atom is eight coordinated with four N and four O atoms of two N-bishydeten ligand. The thermal behaviour of these complexes were investigated by TG, DTG ve DTA techniques. It is determined that as a general tendency from the thermal analysis?s of the complexes firstly neutral and then cyano ligand liberated. The remaining product was estimated to be a mixtureof metals or metal oxides.