Çanakkale ili Umurbey Ovası topraklarının detaylı toprak etüt haritalanması ve arazi değerlendirmesi
Detailed soil survey, mapping and land evaluation of Çanakkale-Umurbey soils
- Tez No: 177849
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada Çanakkale Umurbey Ovası topraklarının detaylı toprak etütharitalanması ve arazi değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma alanı olarakÇanakkale'ye yaklaşık 15 km mesafedeki Umurbey ovası seçilmiştir. Çalışma alanıyaklaşık 1700 hektardır. Toprak etüt ve haritalama metodolojisine uygun olarak önbüro, arazi, laboratuar ve ikinci büro çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada altlıkkartoğrafik materyal olarak 1/25000 ölçekli topoğrafik haritalar ve 1/35000 ve1/10000 ölçekli siyah-beyaz hava fotoğrafları coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktanalgılama yazılımları yardımıyla işlenmiş ve haritaların üretilmesinde kullanılmıştır.Açılan toprak profillerinden alınan örneklerde yapılan analizler ve morfolojik,kartoğrafik işlemler ile 17 adet toprak serisi tanımlanmıştır. Bu toprak serilerine aitfazlar belirlenmiş ve toprak haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was detailed soil survey and mapping of Umurbey-Çanakkale.The study area is about 1700 hectares and fifteenth kilometers away from Çanakkale.Umurbey plain have great potential for agricultural activities. In the study area,according to the results of laboratory analysis of soil samples taken from soilprofiles, taking into consideration of soil taxonomy, these soils were classified toordos, sub ordos, great groups and sub groups. The soils were grouped 17 soil seriesand soil boundaries were shown on the 1: 10 000 and 1: 30 000 scaled maps.