Azot ve oksijen donör atomları içeren ligantların ve bunların bazı metal komplekslerinin hazırlanması ve yapılarının termal ve spektroskopik yöntemlerle belirlenmesi
The synthesis and identification of some ligands which have nitrogen and oxygen donor atoms and their metal complexes by thermal and spectroscopic methods
- Tez No: 177855
- Danışmanlar: PROF.DR. YAKUP BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, bazı maddeler propilen oksidin morfolin, piperazin ve etilen oksidin N-metilpropilendiamin ile tepkimeye sokulması ile hazırlandı. Çalışmada hazırlanan Schiff bazları ise 3-[4-(3-aminopropoksi)bütoksi]propan-1-amin ve etanol aminin furfural ile tepkimeye sokulması ile elde edildi. Ligandların ve komplekslerin yapıları FT-IR, MS spektrumları ve TG-DTG termogramlarının değerlendirilmesi ile belirlendi. N,N'-di(2-hidroksipropil)piperazin ligandının yapısı X-ışınları diffraktometrisi ile belirlendi. Anahtar Sözcükler : Morfolin, piperazin, furfural, Schiff bazı, TG-DTG, X-ışınları diffraktometrisi.
Özet (Çeviri)
In this work, some compounds were prepared by the reactions of propylene oxide with morpholine, piperazine and ethleneoxide with N-methylprophylenediamine 3-[4-(3-aminopropoxy)butoxy]propan-1-amine and ethanoleamine reacted with furfural in methanol and some Schiff bases were obtained. The metal complexes of these compounds were prepared. The structure of the ligands and their complexes were identified using data which were obtained from FT-IR, MS and TG-DTG . The structure of ligand, N,N?-di(2-hydroxypropyl)piperazine was resolved X-ray difraction. Keywords : Morpholine, piperazine, furfural, Schiff base, TG-DTG, X-ray difraction.