Kimyasal atık alçıların zemin stabilizasyonunda kullanılabilirliğinin araştırılması
The use of chemical waste gypsums in soil stabilization
  1. Tez No: 177873
  2. Yazar: METİN TÜLEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARZU OKUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalısmada, ülkemizde her geçen gün artan miktarlarda çevre ve ekonomi sorunlarına sebep olan kimyasal atık alçıların, azalan dogal stabilizasyon malzemeleri yerine kullanılması hedeflenmistir. Kimyasal atık alçı sınıfında yer alan fosfojips, kalsiyum tuzlu borajips, sodyum tuzlu borajips ve desülfojipsin kohezyonlu zeminlerde stabilizasyon malzemesi olarak kullanılabilirligi arastırılmıstır. Bu amaçla atık alçılar kohezyonlu zemine %0, %5, %10 ve %15 oranlarında ilave edilerek katkılı zemin numuneleri hazırlanmıstır. Hazırlanan katkılı zemin numuneleri üzerinde likit limit, plastik limit,kompaksiyon, 2 ve 7 günlük serbest basınç dayanımı deneyleri yapılmıstır. Deney sonuçlarına göre numunelerin plastisite indisi, maksimum kuru birim hacim agırlıgı, optimum su içerigi ve serbest basınç dayanımları belirlenmistir. Genel olarak kohezyonlu zemine %5 ve %10 kalsiyum tuzlu borajips ve sodyum tuzlu borajips, %10 ve %15 fosfojips ve desülfojips katkısı; plastisite indislerini düsürmüs, maksimum kuru birim hacim agırlıkları ve su ihtiyaçlarını arttırmıs, aynı gerilmelerde daha düsük sekil degistirmeler yaptırmıs ve serbest basınç dayanımlarını arttırmıstır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kohezyonlu zemin / kimyasal atık alçı / fosfojips / desülfojips / kalsiyum tuzlu borajips / sodyum tuzlu borajips / zemin stabilizasyonu
Özet (Çeviri)
The objective of this experimented study is to use the chemical waste gypsums, which cause serious storage and environmental problems each year in our country, instead af diminishing naturel stabilization materials. The possible usage of phosphogypsum, calcium salted-borogypsum, sodium salted- borogypsum and desulphogypsum classified as chemical waste gypsums as stabilization materials in cohesive soils was investigated. For this reason, the samples were prepared by addition the chemical waste gypsum to the selected cohesive soils in contents of 0, 5, 10 and 15 %. The consistency limits, compaction properties and uncofined copressive strength were conducted for prepared samples. The unconfined compressive strength (UCS) was determined at different curing times and the change of UCS by time was also determined. Generally addition of phosphogypsum and desulphogysum by 10% and 15%, calcium-salted and sodium salted borogypsum by 5% and 10% had had reduced the plasticity index, increased the required amount of water and maximum dry density, leaded to lower deformation under the same strength and increased the values of UCS. KEYWORDS : Cohesion soil / chemical waste plaster / phospgypsum / desulphogypsum / calcium salted borogypsum / sodium salted borogypsum / soil stabilization