AISI 304 östenitik paslanmaz çeliklerde işlenebilirliğe bağlı olarak kalıcı gerilme problemlerinin araştırılması
Research on the residual stress problem due to AISI 304 austenitic stainless steels' machinability
- Tez No: 177874
- Danışmanlar: Y.DOÇ. NEDİM GERGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu arastırmada, AISI 304 östenitik paslanmaz çelik malzeme degisik kesme parametreleri ile islendikten sonra, üzerinde islemeye baglı olarak nasıl bir kalıcı gerilme olustugunu belirlemek hedeflenmistir. AISI 304 çeliginden Ø 61 mm, boy 250 mm olarak hazırlanan 31 adet deney numunesi degisik kesme parametrelerinde ve isleme sartlarında CNC torna tezgahında islenmistir. Daha sonra bu numuneler üzerindeki kalıcı gerilme, kurulan bir deney düzenegi ile katman kaldırma yöntemi kullanılarak tespit edilmistir. Çalısmanın birinci kısmında farklı kesme parametreleri ile islenen deney numunelerindeki kesme kuvvetleri bir dinamometre yardımı ile tespit edilmis, deney numunelerindeki yüzey pürüzlülükleri, kesici uçlardaki asınma ve çıkan talaslar arastırılmıstır. Elde edilen sonuçlar tablo ve grafiklerle yorumlanmıstır. kinci kısımda ise makine elemanlarının üretimi esnasında olusan kalıcı gerilmelerin belirlenmesi için; CNC'li tel erozyon tezgahından elde edilen 248 adet deney parçası üzerinde katman kaldırma teknigi kullanılarak kalıcı gerilmeler tespit edilmistir. Kalıcı gerilmelerin kesme parametreleri, kesme kuvveti, yüzey pürüzlülügü ve kesici uçlardaki asınma ile iliskisi arastırılmıstır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : AISI 304 Östenitik Paslanmaz Çelik / Kesme Parametreleri / Kalıcı Gerilme / Katman Kaldırma Yöntemi
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the state of residual stresses due to manufacturing processes occurring on AISI 304 austenitic stainless steel material, which is formed with different cutting parameters. Thirty-one test specimens of AISI 304 material of diameter 61 mm and length 250 mm are machined with different cutting parameters and in CNC lathes. After that, a test apparatus, using the method of ?layer removal?, measures residual stresses on the specimens. In the first part of the study cutting forces in test specimens machined with different cutting parameters are measured by a dynamometer, surface roughness in test specimens and wear in cutting tools with chip formation are observed. Out coming results are evaluated with tables and graphics. In the second part of the study for the purpose of determining the residual stresses induced on machine elements during manufacturing, residual stresses on 248 test specimens machined in wire erosion mill with CNC are measured by using the method of ?layer removal?. The relation of residual stresses with cutting parameters, cutting forces, surface roughness and wear in cutting tools is searched. KEY WORDS: AISI 304 Austenitic Stainless Steel / Cutting Parameters / Residual Stress / Layer removal Method