İlköğretim ve ortaöğretim matematik bölümü öğretmen adaylarının çoklu zeka alanlarının belirlenmesi ve matematik ile öğretmenlik mesleğine karşı tutumlarının incelenmesi
Determining the fields of multiple intelligence of primary and secondary school mathematics teacher candidates and examining their attitudes towards mathematics and the profession of teaching
  1. Tez No: 177908
  2. Yazar: NUR EMİNE SARAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Çoklu zeka kuramı sınıf uygulamaları konusunda pek çok çalısma yapılmaktadır. Ancak ögretmenlerin sınıf ortamına, hedeflere ve topluma bakarak seçebilecekleri uygun yöntemlerin belirtilmemis olması ögretmen ve ögretmen adaylarında bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Arastırmada sorunlarla karsılasan ve karsılasabilecek olan ögretmen adaylarının matematik ögretiminde çoklu zeka kullanılmasına iliskin tutumları incelenmistir. Matematik ögretmen adaylarının kendi zeka alanlarını kesfetmelerine, matematik tutumlarını, ögretmenlik yeterliliklerini ve kendilerini daha iyi tanımalarına yardımcı olmak amaçlanmıstır. Arastırma ile ilgili etkinlikler ve ölçme araçları 2005-2006 ögretim yılı güz döneminde Balıkesir Necatibey Egitim Fakültesi'nde ögrenim gören ilkögretim matematik (Nilk=146) ve ortaögretim matematik (Nofma=52) ögretmenligi bölümü son sınıf ögretmen adayları ile yapılmıstır. Veri toplama aracı olarak; kisisel bilgi formu, ögretmenlik tutumları ölçegi, çoklu zeka envanteri ve matematik tutum ölçegi uygulanmıstır. Arastırmadan elde edilen veriler SPSS 12.0 paket programı ile t-testi ve One Way Anova testi kullanılarak analiz edilmistir. Yapılan arastırma sonucunda egitim fakültesinde ögrenim gören ögretmen adaylarının ögretmenlik ve matematik tutumlarının olumlu ve orta degerin üzerinde oldugu görülmüstür. Çoklu zeka envanterlerinde ise mantıksal zeka envanterinin, diger envanterlerden yüksek oldugu göze çarpmaktadır. Anahtar Kelimeler : çoklu zeka / ögretmenlik tutumları / matematik tutumları
Özet (Çeviri)
A lot of studies are being conducted about the classroom application of the multiple intelligence theory. However, appropriate methods that the teachers could be chosen by examining the classroom, goals and society hadn?t been completely defined, so that causes some difficulties for teachers and teacher candidates. In the study the manners of the teacher candidates related to the using of the multiple intelligences in mathematic educations that have faced or will be able to face the problems have been examined. It has been aimed at to help the teacher candidates to find out their own intelligence areas and to know well their mathematical attitudes, teaching adequacies and themselves. The activities and the measurement instruments related to the study has been made with the students that have education in Balıkesir Necatibey Education Faculty from the elementary school mathematics teacher candidates (N = 146) and secondary school mathematics teacher candidates (N = 52) in 2006-2007 fall term. As the data collector instrument; personal information form, teacher attitudes scale, multiple intelligences inventory and mathematics attitude scale have been applied. The data obtained from the research have been analyzed by using the t-test and One Way Anova test analysis at SPSS 12.0 pocket programme. As a result the research that has been done, the mathematics and being teacher attitudes of the teacher candidates that are having education in the education faculty are positive and higher than the mean value. At the multiple intelligence inventories, it is conspicuous, that logical inventory is higher than the other inventories.