A way to compare mathematics teacher candidates' mathematical knowledge for teaching: TEDS-M released tests
Matematik öğretmen adaylarının öğretim için matematiksel bilgilerini karşılaştırma yolu: TEDS-M yayımlanmış testleri
- Tez No: 371782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, matematik öğretmen adaylarının öğretim için matematiksel bilgilerini (ÖMB) araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaç için, TEDS-M yayımlanmış İlköğretim ve Ortaöğretim ölçeklerinin Türkçe çevrileri olan İlköğretim ve Ortaöğretim Matematik Öğretmen Adayları için Matematik Bilgisi Ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, İstanbul'daki iki üniversitenin ilköğretim ve ortaöğretim matematik öğretmenliği ile matematik bölümlerinde okuyan birinci ve son sınıf öğretmen adayları oluşturmaktadır. İlk olarak, öğretmen adaylarının bölümlerine başladıkları ve bitirdikleri zamanki ÖMB' lerindeki farlılıkları incelenmiştir. Ayrı ayrı her üç bölüm için, son sınıf öğrencileri, birinci sınıf öğrencilerinden istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek puanlar almışlardır. Bu çalışmanın ikinci amacı da ortaöğretim matematik öğretmenliği ve matematik bölümlerinde okuyan öğretmen adaylarının, bu bölümlerde okurken edindikleri ÖMB'lerindeki faklılıkları da keşfetmektir. Birinci sınıfta okuyan ortaöğretim matematik öğretmenliği ve matematik öğrencileri arasında anlamlı bir fark bulunmazken, son sınıfta okuyan ortaöğretim matematik öğretmenliği öğrencileri, son sınıfta okuyan matematik öğrencilerinden istatiksel olarak anlamlı daha yüksek puan almışlardır. Son olarak, bu çalışma uluslararası bir karşılaştırma yapmayı da amaçlamıştır. İlköğretim düzeyinde, 34 maddeden 32'sinde ilköğretim matematik öğretmenliği son sınıf öğrencilerinin doğru cevap yüzdeleri uluslarası ortalamadan daha yüksektir. Ortaöğretim düzeyinde de, 31 maddeden 28'inde ortaöğretim matematik öğretmenliği ya da matematik bölümü son sınıf öğrencileri, uluslarası ortalamanın üzerinde yer almaktadır. Hem ilköğretim hem de ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının, uluslararası ortalamanın altında kaldıkları maddelerin ortak alanın da“veri”olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate mathematics teacher candidates' mathematical knowledge for teaching (MKT) by using Mathematics Knowledge Instrument for Preservice Primary and Secondary Mathematics Teachers which were Turkish translated versions of TEDS-M Primary and Secondary Released Items. The sample of the study was comprised of three groups of teacher candidates from two universities in Istanbul: primary mathematics education, secondary mathematics education and mathematics departments. The data gathered from both freshman and senior students. Firstly, this study aimed to examine differences in MKT of teacher candidates at the beginning and at the end of the undergraduate education. For all three departments separately, senior students had statistically significant higher scores than freshman students. The second purpose of the study was to discover the differences between secondary mathematics education and mathematics departments in teacher candidates' MKT acquired while studying in these departments. While there was no significant difference between freshman secondary mathematics education and freshman mathematics students, senior secondary mathematics education students had statistically significant higher MKT scores than senior mathematics students. Lastly, this study was also aimed to conduct international comparisons. In primary level, for 32 of 34 items, the correct response percentages of senior students from primary mathematics education were higher than international average. In secondary level, for 28 of 31 items, senior students from secondary mathematics education or mathematics departments were above the international average. The common content area of items that both primary and secondary mathematics teacher candidates were below the international average was“data”.