İlköğretim ve yüksek öğretim öğrencilerinin farklı disiplin alanları açısından enerji konusu üzerine kavramsal anlamaları
Primary and university students? conceptual understanding on energy topic from different subject areas viewpoint
  1. Tez No: 177946
  2. Yazar: HASAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SABRİ KOCAKÜLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Eğitim ve Öğretim, Energy, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Son yıllarda fen egitimindeki arastırmaların farklı ögrenim düzeyindeki ögrencilerin çesitli konularda kavramsal anlamalarının ortaya konmasına yogunlastıgı görülmektedir. Ögrencilerin ögrenme güçlügü çektigi noktaların tespiti amacı ile yola çıkılan bu arastırmalardan elde edilen sonuçların, bireyin kavramsal gelisimini olumsuz yönde etkileyecegi kanısından hareketle, ögretim sürecinde dikkate alınmasının gerekliligi de tartısılmaz bir gerçektir. Bu çalısmanın amacı ilkögretim 8. sınıf ve Fen Bilgisi ögretmenligi Ana Bilim Dalında 1., 2., 3., 4. sınıf düzeyinde ögrenim gören ögrencilerin, farklı fen alanlarında (Fizik, Kimya, Biyoloji) yer alan ve disiplinler arası bir kavram olan enerji konusunda sahip oldugu kavramsal anlamalarını belirlemektir. Gerek ilkögretim gerekse üniversite düzeyinde ögrenim gören ögrencilerin; enerji kavramını hangi fen alanı ile iliskilendirdiklerinin ve farklı fen alanlarındaki (Fizik, Kimya, Biyoloji) enerji konularında bu ögrenci gruplarının kavramsal anlama düzeylerinin belirlenmesi ve bu fen alanlarında ögrenme güçlügü çektikleri noktaların tespiti de alt amaçlar olarak sıralanabilir. Bir taraftan soyut kavramların ögretimi ve ögrenimi süreçlerinde yasanan zorluklar, bir yandan da disiplinler arası kavramların arastırma konularına indirgenme güçlügü düsünüldügünde, bu iki durumu da kapsar nitelikteki enerji kavramının ayrıcalıklı bir yere sahip oldugu söylenebilir. Bu arastırmanın ilkögretim ve üniversite ögrencileri arasında, enerji kavramı ile ilgili fikirlerini karsılastırma imkanı saglaması da arastırmanın bir diger boyutudur. Arastırma, betimleyici tarama modelindedir. Arastırmanın örneklemini, Balıkesir Üniversitesi Fen Bilgisi Ögretmenligi Ana Bilim Dalı 1., 2., 3., ve 4. sınıf birinci ve ikinci ögretimde ögrenim gören toplam 301 ögrenci ile Balıkesir l Milli Egitim Müdürlügüne baglı Balıkesir il merkezinde yer alan rastgele seçilmis 5 ilkögretim okulunun 8. sınıfında ögrenim gören toplam 267 ögrenci olusturmaktadır. Veri toplama aracı olarak ilkögretim ve üniversite grupları için iki ayrı kavramsal anlama testi gelistirilmistir. Ayrıca ilkögretim örnekleminden 10, üniversite örnekleminden ise 12 ögrenci ile kavramsal anlama testlerinin devamı niteliginde, derinlemesine bilginin açıga vurulması adına yarı-yapılandırılmıs görüsmeler yapılmıstır. Aynı örneklem gruplarının fen 'e yönelik tutumlarının belirlenmesi amacı ile de diger bir veri toplama aracı olan Fen Bilgisi dersine yönelik tutum ölçegi uygulanmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgular temelinde, ilkögretim ve üniversite ögrencilerinin enerji konularında çesitli ögrenme güçlüklerine sahip oldugu söylenebilir. Bunun yanında, ilkögretim ve üniversite ögrencilerinin enerji konularında bilimsel olarak kabul edilebilir açıdan kavramsal anlama oranlarının benzerlik gösterdigi tespit edilmistir. Enerji kavramı ile ögrencilerde canlanan ilk kavramların örneklem grupları arasında farklılık arz ettigi buna karsılık ögrencilerin görsel ifadeler açısından yaptıkları seçimlerde ve enerji kavramını iliskilendirdikleri alanlar incelendiginde benzerliklere rastlanılmıstır. Buna ek olarak ilkögretim ve üniversite ögrencilerinin fen' e yönelik tutumları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıstır. Arastırmada son olarak enerji konusu ile ilgili sınıf içi ögretim uygulamalarına, ögrencilerdeki kavramsal gelisime, ögretim programına, ögretmen egitimine yönelik önerilere ve arastırmacının bu arastırma sürecinde karsılastıgı zorluk ve deneyimler ekseninde, bu konuda çalısma yapacak olan baska arastırmacılara yönelik önerilere yer verilmistir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Fen Bilgisi Egitimi, Enerji, Kavramsal Anlama, Kavram Yanılgıları, Ögretmen Yetistirme
Özet (Çeviri)
It has been found out that studies in science education focus on revealing the conceptual understandings of students about several topics from different academic levels. It is undoubtedly a real fact that the results obtained from the researches, which aim at determining the points of learning difficulties students experience and the negative effect of those on an individual?s conceptual development should take into consideration during teaching. The aim of this study is to determine the conceptual understandings of students from grade 8 and the first, second, third and the fourth year university primary science education about energy concept which is a inter-science topic and takes place in different science areas such as physics, chemistry and biology. The secondary aims of the study are to reveal which science area is associated with the concept of energy, to define the level of conceptual understanding of students groups about energy concept in different science areas and to monitor the points of learning difficulties in those areas for both primary and university students. It can be argued that the energy concept has a privileged status since the difficulties experienced during teaching and learning processes of abstract notions and the problems experienced in reducing the interdisciplinary concepts to research subjects are all related to energy concept. The possibility of the comparison of primary and university students? ideas about the energy concept is another dimension of the study. The methodological design of this research is considered to be a descriptive survey study. The sample of the study consists of 301 students in all morning and evening classes of primary science education department at Balıkesir University and 267 students at randomly selected grade 8 students in five primary schools at the city centre of Balıkesir. Two conceptual understanding tests were developed for primary and university students groups as data collection instruments. In addition, semi-constructed interviews were conducted with 10 primary school and 12 university students so as to obtain deeper understanding of students? ideas. An attitude scale was also administered to both student groups to measure attitudes of students towards science. Findings obtained from the study show that primary and university students have several learning difficulties about the energy concept. Moreover, the proportion of primary and university students responding scientifically acceptable explanations was found to be similar. The difference was also appeared between the sample groups when they first thought of energy and exemplify this with a concept but the same results were not appeared in the choice of visual expressions and in the science areas connected with the energy concept. Furthermore, there was no statistically significant difference between the attitudes of primary and university students in terms of their sex. Finally, the implications were drawn for in-class teaching practices, concept development in students, curriculum development and teacher training. Also suggestions were given to the researchers who interested in studying conceptual understanding of students in the light of the researcher?s experiences and the difficulties experienced thoughout the study. KEY WORDS: Primary science education, energy, conceptual understanding, misconceptions, teacher training.