Üniversite öğrencilerinin Newton'un hareket yasalarını anlamalarının değerlendirilmesinde dereceli puanlama anahtarı geliştirilmesi ve kullanımı
Developing and using a rubric to evaluate university students? understanding on Newtons? laws of motion
- Tez No: 177947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SABRİ KOCAKÜLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalısmanın temel amacı, üniversite ögrencilerinin Newton'un Hareket Yasalarını anlamalarının degerlendirilmesinde Dereceli Puanlama Anahtarının (DPA) kullanılmasıdır. Bu amaçla Newton'un Hareket Yasaları ünitesinin ögretimi sonrasında gelistirilen DPA kullanılmıs ve ögrencilerin bu sürece katılımı saglanmıstır. Bu çalısmada, arastırmacı tarafından Newton'un Hareket Yasaları ünitesinin islenisi süresince ve sonrasında öntest ve sontest olmak üzere toplam 8 açık uçlu soru örnekleme uygulanmıstır. Örneklem 2005-2006 yılında Balıkesir Üniversitesi Necatibey Egitim Fakültesi ilk ögretim matematik ögretmenligi II. sınıf ögrencilerinden olusmaktadır (n= 73). Newton'un Hareket Yasaları ünitesiyle ilgili içerik analizi yapıldıktan sonra ilkögretim matematik ögrencilerle islenecek ders tasarlanmıstır. Ögrenciler ünitenin sonunda alternatif degerlendirme yöntemlerinden DPA hakkında bilgilendirilmistir. Ögrencilerin grup çalısması yaparak kendi DPA' nı olusturmaları ve sunmaları istenmistir. ki hafta sonunda ögrenciler gruplar halinde DPA' larını iki alan uzmanı, arastırmacı ve grupların bulundugu sınıfa sunmuslar ve olusturulan en verimli, en pratik DPA ortak kararla seçilmistir. Ögrencilerin öntest ve sontestleri seçilen DPA ile hem arastırmacı hem de ögrenciler tarafından degerlendirilmistir. Degerlendirme sonuçları, SPSS 12.0 paket programındaki ANCOVA istatistigi kullanılarak analiz edilmistir. Ayrıca, DPA' nın olusturulması, problem çözümünde kullanımı, konuyu kavrama ve DPA' nın degerlendirme aracı olarak kullanımı ile ilgili 9 ögrenciyle yarı yapılandırılmıs görüsmeler yapılmıstır. Ögrencilerin DPA kullanımına baglı olarak aldıkları puanlarda, cinsiyet ve puanlayıcı türünün anlamlı bir fark yaratmadıgı bulunmustur. Sonuç olarak, DPA' nın ögrencilerin Newton'un Hareket Yasaları ünitesiyle ilgili soruları çözmelerinde, degerlendirme yöntemi olarak kullanılmasının ögrencilerin basarısında anlamlı oldugu, degerlendirme sonuçları açısından daha güvenilir sonuçların ortaya çıktıgı görülmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Dereceli puanlama anahtarı/ Newton' un Hareket Yasaları/ Fizik Egitimi
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to use a rubric for evaluation of students? understanding of Newtons? Laws of Motion. In order to achieve this aim, the developed rubric was used after teaching of Newtons? Laws of Motion unit and it was ensured that the students were engaged in this process. In this study, 8 open ended questions were administered as pre and post tests during and after teaching of Newtons? Laws of Motion unit respectively. The sample of the study is constituted by the second year primary mathematics education students of Balıkesir University Necatibey Faculty of Education in the academic year of 2005-2006 (n= 73). After the content analysis about the Newtons? Laws of Motion unit was completed the teaching plan. Students were informed about rubrics, which were the kind of alternative assessment methods, at the end of the unit. Students, who were assigned as groups, were asked to design their own rubric and to present to the whole class. After two weeks, students presented their constructed rubrics in groups to two field experts, the researcher and the rest of the class to select the most efficient and practical rubric. The given scores were analysed by using ANCOVA in SPSS 12.0 (Statistical Package for Social Sciences). In addition, semi- structured interviews were conducted with 9 students from the experimental group about the processes of the construction, use in problem solving, comprehension of the taught subject and the use during assessment. In conclusion, no significant difference was obtained in students? scores in terms of sex and the type of scorer. Finally, this study reveals the significant effect of rubrics in student achievement while it is used as an assessment method in solving the questions about the Newtons? Laws of Motion unit and as providing a reliable outcomes relating to assessment results. KEY WORDS: Rubrics/ Newtons? Laws of Motion/ Physics Education