Açılar ve üçgenler konusunun ilköğretim 7.sınıf öğrencilerine Vee diyagramları ve zihin haritaları kullanılarak öğretimi
Teaching angles and triangles by using Vee diagrams and mind maps to priimary school 7th class
- Tez No: 177958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalısmanın amacı lkögretim yedinci sınıf matematik dersi kapsamındaki ?Açılar ve Üçgenler? konusunun Vee diyagramları ve Zihin haritaları kullanılarak ögretiminin ögrenci basarısına etkisini arastırmaktır. Çalısmada ön test son test kontrol gruplu desen uygulanmıstır. Çalısma 2005?2006 egitim ögretim yılında kırk 7. sınıf ögrencisi arasından ön test ile belirlenen deney ve kontrol grupları üzerinde gerçeklestirilmistir. Deney grubunda Açılar ve Üçgenler konusu Vee diyagramları ve Zihin haritaları kullanılarak, kontrol grubunda ise aynı konu geleneksel yöntem ile islenmistir. Ögretimin sonunda her iki gruba da son test uygulanmıs olup, grupların erisi düzeyleri arasındaki iliskiyi tespit edebilmek için deney ve kontrol grubu ögrencilerinin son test ile ön testteki dogru sayıları arasındaki fark iliskisiz t testi ile karsılastırılmıstır. Süreç sonunda deney grubu ögrencilerin Zihin haritalama ve V diyagramlama tekniklerine yönelik tutumları ve görüsleri belirlenmeye çalısılmıstır. Verilerin analizinde Bagımsız t testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of subject of ?Angles and Triangles? which is included in mathematics curriculum of the seventh grade on the student success using Mind maps and Vee diyagrams. In this study the pre-test and post-test on the control group were conducted. The research was done on control and experiment groups consisting of fourty grade students who were randomly identified using pre-test in the year of 2005?2006. Traditional method was applied to control group while Mind map and Vee diyagrams were applied to the experiment group. Post- test was applied at the end of the teaching and it was tried to be determined student?s attitudes and opinions toward mind mapping and Vee diagramming techniques. Data obtained were analyzed using Independent samples t-test, Paired Samples t-test and Mann Whitney U test.