Yapılandırmacı öğrenme kuramına dayalı öğretimin ilköğretim 7. sınıf basınç konusunda öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi
The effect of constructivist teaching approach on seventh grade primary school students' achievement in the subject of pressure and attitude toward science
- Tez No: 177962
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HİKMET AKSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada, yapılandırmacı öğrenme kuramına dayalı olarak yapılan öğretimin ilköğretim 7. sınıf Basınç konusunda öğrencilerin başarısı ve tutumuna olan etkisi incelenmiştir. Çalışmada, öntest-sontest yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma Balıkesir ili Bigadiç ilçesi İlköğretim okullarından Cumhuriyet İlköğretim Okulu, 75. Yıl Eti Holding İlköğretim Okulu ve Atatürk İlköğretim Okulu olmak üzere üç ilköğretim okulundaki toplam 222 öğrenci ile yapılmıştır. Kontrol gruplarında geleneksel öğretim yaklaşımı, deney gruplarında ise yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı esas alınmıştır. Öğretim öncesinde bütün gruplara Basınç Başarı Testi ve Fen Bilgisi Tutum Ölçeği öntest olarak uygulanmıştır. 5 haftalık uygulama sonrasında ise aynı testler tekrar sontest olarak uygulanmıştır. Ek olarak, deney ve kontrol grubundan beşer öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler betimleme istatistikleri ve t-testi kullanılarak analiz edilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of teaching based on constructivist learning theory on students? achievement and attitudes were investigated. In this study, pretestposttest quasi-experimental design was used. This study was carried out in Cumhuriyet, 75. Yıl Eti Holding and Atatürk Primary Schools in the distret of Bigadiç, Balikesir with a total of 222 seventh grade students. In control group, traditional teaching approach; and in the experimental groups the constructivist teaching approach was used. Before the instruction, Pressure Achievement Test and Science Attitude Inventory were applied as pretest to all groups. After the 5 weeks instruction; same test and inventory were applied again as a posttest. In addition, five students each group were interviewed by semi-structured ways. The data obtained from the study was analysed and evaluated by descriptive statistics and t-test.