[N,N´-bis(4-metoksisalisiliden)-1,3-propandiamin]'nin metallerle komplekslerinden yararlanılarak zeytinyağında Cu, Fe, Ni ve Zn metallerinin analizleri
The analysis of Cu, Fe, Ni and Zn metals owing to the [N,N?-bis(4-methoxysalicylidene)-1,3-propanediaminato]-metal complexes in olive oil
  1. Tez No: 177967
  2. Yazar: CİHAN BARAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMA BAĞDAT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
4-metoksi-2-hidroksibenzaldehit ve 1,3-diaminopropanın tepkimeleri sonucunda [N,N´-bis(4-metoksisalisiliden)-1,3-propandiamin] (MSPA) sentezlenmiştir. +H NMR spektroskopisi, 13C NMR spektroskopisi, LC-MS, FT-IR spektroskopisi ve element analizi sonuçları ile [N,N´-bis(4-metoksisalisiliden)-1,3- propandiamin] yapısı aydınlatılmıştır. MSPA-metal (Cu, Zn, Fe ve Ni) kompleksleri sentezlenerek, kompleksleşmenin zeytinyağında metal tayini için kullanılması hedeflenmiştir. Standart referans madde (SRM) ile hazırlanan örnekteki metal miktarları, oluşan metal komplekslerinin yağ fazından su çözelti fazına ekstraksiyonundan sonra Alevli Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (FAAS) ile belirlenmiştir. Ayrıca her bir metalin kompleksleşmesi için uygun pH ve dalga boyu ( Cu-MSPA için pH=6, ?=280 nm; Fe-MSPA için pH=8, ?=281 nm; Ni-MSPA için pH=7, ?=280 nm; Zn- MSPA için pH=7, ?=280 nm) belirlenerek UV-Vis çalışmalar bu değerlerde yapılmıştır. Kinetik çalışmalar ile metal komplekslerinin oluşma süreleri ( Cu-MSPA için 30 dakika, Fe-MSPA için 90 dakika, Ni-MSPA için 60 dakika, Zn-MSPA için 90 dakika) belirlenmiş; Job ve mol oranları yöntemleri ile metal-Schiff baz komplekslerinin metal-ligand oranları 1:1 saptanmıştır. Oluşan komplekslerin oluşum sabitleri (Kol) de belirlenmiştir (KCu-MSPA=1.37x108±2.23x107, KFe- MSPA=2.94x109±2.80x108, KNi-MSPA=6,36x109±1,16x109, KZn-MSPA=7.17x1010± 4.09x109). Metal-Schiff baz komplekslerine bazı katyonların girişim etkileri incelenmiştir. Schiff baz ile metallerin zeytinyağından ekstraksiyonunda yağ miktarının kullanılan Schiff baz çözeltisinin hacmine oranı (g/mL), karıştırma süresi (dak), sıcaklık (°C) parametreleri merkezi kompozit dizayn yöntemi ile optimize edilmiştir. Optimum ekstraksiyon koşullarında SRM ve zeytin yağından Cu, Zn, Fe ve Ni metalleri ekstrakte edilerek, yağ bozundurulması yapılmasına gerek kalmadan, bu metallerin tayini gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bakır / Demir / Nikel / Çinko / Schiff bazları / Merkezi kompozit dizayn / Zeytinyağı / Atomik absorpsiyon spektrofotometresi / UV-Vis spektrofotometresi / [N,N´-bis(4-metoksisalisiliden)-1,3-propandiamin].
Özet (Çeviri)
[N,N?-bis(4-methoxysalicylidene)-1,3-propanediaminato] was synthesized by the reaction of 2-hydroxy-4-methoxy benzaldehyde and 1,3-propanediamine. The structure of [N,N?-bis(4-methoxysalicylidene)-1,3-propanediaminato] was clarified with 1H NMR spektroscopy, 13C NMR spektroscopy, LC-MS, FT-IR spektroscopy and elemental analysis. MSPA-metal (Cu, Zn, Fe and Ni) were synthesized and tehe determination of these metalin olive oil was achieved by tehe complexation. Amounts of metals in sample which was prepared with standard reference material has been determined with Flame Atomic Absorption Spectrometre (FAAS) after these complexes were extracted from oil phase to aqueous phase. The studies of UV-Vis were done by determining convenient pH and wavelength( For Cu-MSPA pH=6, ?=280 nm; for Fe-MSPA pH=8, ?=281 nm; for Ni-MSPA pH=7, ?=280 nm; for Zn-MSPA pH=7, ?=280 nm) for complexing of each metals and the experiments were carried on these values. The knowledge of the formation times of metal complexes were obtained with kinetic studies ( For Cu-MSPA 30 min.,for Fe-MSPA 90 min., for Ni-MSPA 60 min., for Zn-MSPA 90 min). Metal-ligand ratio of metal-schiff base comlexes were determined as 1:1 with Job (continuous variation method) and mol ratio methods and also complex formation constants were calculated (KCu- MSPA=1.37x108±2.23x107, KFe-MSPA=2.94x109±2.80x108, KNi-MSPA=6,36x109± 1,16x109, KZn-MSPA=7.17x1010 ± 4.09x109). The interference effects of some metal cations on metal-Schiff base complexes have been researched. In the extraction of schiff-base metal complexes in olive oil, the ratio of the amount of olive oil to the volume of Schiff base solution used (g/mL), the stirring time (min) and the temperature parameters were optimised with central composite design method. Cu, Zn, Fe and Ni metals were determined by extraction of these metals from SRM solution and olive oil at optimum extraction conditions wihtout any digestion. KEY WORDS: Copper / Iron / Nickel / Zinc / Schiff base / Central Composite Design / Olive oil / Atomic absorption spectrophotometer / UV-VIS spectrophotometer / [N,N?-bis(4-methoxysalicylidene)-1,3-propanediaminato].