Deprem etkisindeki betonarme binaların performans değerlendirme yöntemlerinin doğrusal olmayan teori çerçevesinde karşılaştırılması
Comparison of performance evaluation methots of reinforced concrete buildings under earthquake effects whithin non linear theory framework
- Tez No: 177983
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL İRTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Son yıllarda dorusal olmayan teoriyi esas alan hesap yöntemlerindeki gelimelerle, yapı sistemlerinin dı etkiler altındaki gerçek davranıının daha yakından izlenebilmesi ve deprem performansının daha gerçekçi olarak belirlenmesi mümkün olabilmektedir. Dorusal olmayan statik analiz yöntemleri ile elde edilen birçok analiz sonucu deerlendirildiinde bir binanın aynı deprem seviyesi altındaki davranı taleplerinin yöntemlere göre farklı sonuçlar verdii belirlenmitir. Bu nedenle dorusal olmayan statik analiz yöntemlerinin irdelenmesi ve güncellenmesi gerekmektedir. Bu çalımada, TS 500 ve Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (ABYYHY-1998)'e göre boyutlandırılmı betonarme binaların farklı deprem seviyeleri için dorusal olmayan statik analiz yöntemlerinden Kapasite Spektrum Yöntemi (KSY ATC 40 ve KSY FEMA 440) ve Yerdeitirme Katsayıları Yöntemi (YKY FEMA 356 ve YKY FEMA 440) ile analizleri yapılarak performanslarının belirlenmesi ve elde edilen analiz sonuçlarının çeitli parametreler (davranı talepleri) ile karılatırılması ve deerlendirilmesi amaçlanmıtır. Bu amaçla, geni bir periyot aralıındaki, herhangi bir düzensizlii bulunmayan sekiz ayrı betonarme düzlem çerçeve bina belirlenerek incelenmitir. Binaların performanslarının belirlenmesinde malzeme ve geometri deiimleri bakımından dorusal olmayan teori ve dorusal olmayan statik analiz yöntemlerinden Kapasite Spektrum Yöntemi ve Yerdeitirme Katsayıları Yöntemi kullanılmıtır. Çalımada, incelenen binaların KSY ATC 40 ile elde edilen analiz sonuçlarının her parametre için KSY FEMA 440, YKY FEMA 356 ve YKY FEMA 440'a göre oldukça farklı olduu belirlenmitir. Dorusal olmayan statik analiz yöntemlerinin karılatırılmasında kat kesme kuvveti daılımının yöntemler arasındaki farkı belirlemede etkili bir parametre olmadıı, buna karılık plastik dönme daılımının en etkili parametre olduu sonucuna varılmıtır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Betonarme bina / elastik ötesi statik itme (pushover) analizi / kapasite erisi / performans deerlendirmesi / dorusal olmayan statik analiz yöntemleri / kapasite spektrum yöntemi / yerdeitirme katsayıları yöntemi
Özet (Çeviri)
In recent years, with improvements on analysis methods based on non-linear theory, more realistic monitoring of behavior of structural systems under external effects and determination of the earthquake performance can be possible. It is determined that response demands under the same earthquake level of a building give different results according to other methods when some analysis results obtained by non-linear static analysis methods are evaluated. For this reason, it is required that non-linear static analysis methods should be investigated and improved. In this study, it is aimed that performance levels of the reinforced concrete building frames designed according to TS 500 and Turkish Earthquake Code (ABYYHY-1998) are determined by Capacity Spectrum Method (CSM ATC 40 and CSM FEMA 440) and Displacement Coefficients Method (DCM FEMA 356 and DCM FEMA 440) for different earthquake levels and obtained analysis results are compared with each others in term of different parameters. For this purpose, eight different reinforced concrete plane building frames without any structural irregularity, are determined and investigated in a wide period range. Performance levels of buildings are determined by using Capacity Spectrum Method and Displacement Coefficients Method, which are non-linear static analysis methods based on pushover analysis (materially and geometrically non-linear theory included). In the study it is determined that the analysis results obtained from CSM ATC 40 are considerably different from the results of CSM FEMA 440, DCM FEMA 356 and DCM FEMA 440 in terms of the each investigated parameter for all investigated building frames. It is concluded that story shear force distribution is not an effective parameter in comparison of non-linear static analysis methods to determine difference between methods; nevertheless, plastic rotation distribution is the most effective parameter in order to determine difference between methods. KEYWORDS: Reinforced concrete building / pushover analysis / capacity curve / performance evaluation / nonlinear static analysis / capacity spectrum method / displacement coefficient method