Farklı dozlarda konağa verilen gibberellik asitin parazioit Apantales galleriae Wilkinson (Hymenoptera:Braconidae) biyolojisine etkileri
Effects of gibberellic acid that applied to host at different doses on the biology of Apantales galleriae Wilkinson (Hymenoptera:Braconidae)
  1. Tez No: 177982
  2. Yazar: AYLİN TÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Koinobiont ve soliter, erken evre larva endoparazitoiti Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera: Braconidae), Lepidopter konak, Küçük Balmumu Güvesi, Achroia grisella Fabr. üzerinde, 25 ± 2 ºC sıcaklık, % 60 ± 5 bagıl nem ve 12:12 saat (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulanarak laboratuvar sartlarında yetistirildi. Farklı dozlarda (2, 5, 10, 50, 100, 200, 500 ve 1000 ppm) konaga verilen gibberellik asitin ( GA3 ), A. galleriae'nın ergin çıkıs süresi, ergin birey sayısı, verim, esey oranı, ergin hayat uzunlugu ve boyuna etkileri tespit edildi. GA3'in farklı dozları ve kontrol gurubu arasında ergin çıkıs süresinde 500 ve 1000 ppm'de önemli farklılıklar görüldü. Kontrol grubu için 34.6 olan ergin çıkıs süresi 500 ve 1000 ppm'de sırasıyla 47.4 ve 47 güne uzadı. Toplam ergin birey sayısında doza baglı olarak anlamlı degisiklik tespit edilmedi. Toplam verimde doza baglı önemli derecede azalma görüldü. Disi esey oranındaki degisimler kontrol grubuna göre anlamlı degildi ancak 5 ppm'e göre 50, 100 ve 200 ppm'de meydana gelen azalmalar anlamlıydı. Ergin hayat uzunlugunda sadece 50, 100, 200, 500 ve 1000 ppm'de önemli derecede azalma görüldü. Ergin boyundaki degisiklikler anlamlı degildi. Sonuçlarımız dolaylı olarak gibberellik aside maruz bırakılan parazitoitin gelisim biyolojisinin etkilenebilecegini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Koinobiont, solitary, and early instar larval endoparasitoid, Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera: Braconidae) was reared on lepidopterous host, the small wax moth, Achroia grisella Fabr. under a photoperiod of 12: 12 h (Light: Dark) at 25 ± 2 ºC and 60 ± 5 % relative humidity. The effects of gibberellic acid applied to host at different doses (2, 5, 10, 50,100, 200, 500 and 1000 ppm) on the immature developmental time, number of adult, fecundity, sex ratio, adult longevity and size of A. galleriae were investigated. Immature developmental time showed significant differences at 500 and 1000 ppm between the different doses of gibberellic acid and control group. Immature developmental time prolonged as 47.4 and 47days at 500 and 1000 ppm with respect to 34.6 days in control group. There was not a significant decrease in total number of adults with increasing doses. Total fecundity was significantly reduced with incresing doses. The differences in female sex ratio were not significant with respect to control group but there were significant decrease at 50, 100 and 200 ppm according to 5 ppm. Adult longevity decreased significantly at 50, 100, 200, 500 and 1000 ppm. The differences in adult size were not significant. Our results showed that the developmental biology of parasitoid exposed indirectly to gibberellic acid may be affected. KEY WORDS: Apanteles galleriae /Achroia grisella / gibberellic acid / immature development / number of adult / fecundity and female sex ratio / longevity / adult size