Bazı bitki gelişim düzenleyici bileşiklerin, paraoksonaz ve karbonik anhidraz izoenzimler üzerinde inhibisyon etkilerinin incelenmesi
Investigation of inhibition effects of some plant growth regulators on paraoxonase and carbonic anhydrase isoenzyme activities
  1. Tez No: 177984
  2. Yazar: SERAP BEYAZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalısmada,bazı bitki gelisim düzenleyicilerinin (BGD), paraoksonaz (PON1) ve karbonik anhidraz izoenzimler (hCA-I ve hCA-II) üzerinde in vitro etkileri arastırılmıstır. Bu amaçla kullanılan PON1, Sepharose-4B-L-tirozin-1- naftilamin kimyasal yapısına sahip jel kullanılarak insan serumundan saflastırılmıstır. Arastırmamızda kullanılan hCA-I ve hCA-II izoenzimleri ise Sepharose-4B-Ltirozin- p-aminobenzosülfonamit kimyasal yapısına sahip afinite kolonu kullanılarak insan eritrositlerinden saflastırılmıstır. ?zoenzimlerin saflığı, Sodyum Dodesil Sülfat Poliakrilamit Jel Elektroforezi ile (SDS-PAGE) kontrol edilmistir. BGD olarak tarımda yaygın olarak kullanılan, indol-3-asetik asit (IAA), indol-3- bütirik asit (IBA), giberelik asit (GA3) ve kinetin (Kn) adlı bilesikler seçilmistir. Kn hariç arastırmamızda kullanılan BGD bilesiklerinin tamamı PON1 enzimini önemli ölçüde inhibe ettiği saptanmıstır (IC50= 63,87- 89,48 ?M). IAA ve IBA bilesikleri, hCA-I ve hCA-II izoenzimlerini inhibe ederken (IC50= 75,47- 78,13 ?M), GA3'in her iki enzimi aktive ettiği tespit edilmistir. Ayrıca Kn, hCA-II izoenzimini aktive ederken hCA-I izoenzimini inhibe ettiği saptanmıstır (IC50= 62,88 ?M). AAHTAR SÖZCÜKLER: ?ndol-3- asetik asit, indol-3-bütirik asit, giberelik asit, kinetin, paraoksonaz, karbonik anhidraz, in vitro.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of some plant growth regulators (PGR) were investigated on paraoxonase (PON1) and hCAI and hCAII ezymes in vitro. For in vitro inhibition studies, firstly, paraoxonase (PON1) was purified from human serum using Sepharose-4B-L-tyrosine-1-napthylamine hydrophobic gel. Secondly, human hCA-I and hCA-II from human erythrocyte were purified with Sepharose-4B-Ltyrosine- p-aminobenzosulfonamide affinity chromatography. The purity of isoenzymes were checked by SDS polyacrilamid gel electrophoresis. Indole-3-acetic acid (IAA), indole-3-butyric acid (IBA), gibberellic acid (GA3) and kinetin (Kn), which were widely used in agriculture, were chosen as plant growth regulators. From the inhibition studies, it was determined that apart from Kn, all plant growth regulators used in this study inhibit PON1 enzyme activity in significant level (IC50= 63,87- 89,48 ?M). hCA-I and hCA-II isoenzymes activity were inhibited by IAA and IBA (IC50= 75,47- 78,13 ?M). On the contatry, GA3 activates both enzymes. In addition it was determined that Kn activates hCA-II but leads to inhibiton effect on hCA-I (IC50= 62,88 ?M). KEY WORDS: Indole-3-acetic acid , indole-3-butyric acid , gibberellic acid, kinetin, paraoxonase, carbonic anhydrase, in vitro.