Sideritis Gülendami H. Duman ve F. A. Karavelioğlu bitkisinin diterpen bileşiklerinin izolasyonu ve yapılarının tayini
Isolation and structure determine of diterpene compounds of Sideritis Gülendami H. Duman and F. A. Karavelioglu
- Tez No: 177989
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KILIÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, sadece Türkiye'de Sivrihisar-Afyon bölgesinde yetişen Sideritis gülendami H. DUMAN & F .A. KARAVELİOĞLU bitkisinin diterpenik bileşiklerinin elde edilmesi ve bunların kimyasal yapılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Sideritis gülendami bitkisinden aseton ve metanol ekstreleri hazırlanmış ve bu ekstrelerden kromatografik yöntemlerle izole edilen bileşikler saflaştırılarak yapıları spektroskopik yöntemlerle belirlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları; Linearol (ent-3b,7a-hidroksi,18- asetoksikaur-16-en), Siderol (ent-7a-asetoksi,18-hidroksi-kaur-15-en), Athonolone (ent-7a,17,18-trihidroksi,9(11)-en-12-on) olarak belirlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapı tayinleri IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektroskopisinden yararlanılarak belirlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sideritis gülendami / Labiatae /diterpen
Özet (Çeviri)
In this study, diterpenic compounds of Sideritis gulendami H. DUMAN & F. A. KARAVELIOĞLU plant were aimed to isolate from acetone and methyl alcohol extracte of whole plant which growns only in Sivrihisar-Afyon region in Turkey. The structures of compounds were determined spectroscopic analyses. The structures of the isolated diterpenes, Linearol (ent?3b,7a-dihidroksi,18- asetoksi-kaur-16-ene), Siderol (ent-7a-asetoksi,18-hidroksi-kaur-15-ene), Sideridiol (ent-7a,18-dihidroksikaur-15-en) Athonolone (ent-7a,17,18-trihidroksi,9(11)-en-12- on) The structral determination of obtained compounds were done by using IR, 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectroscopy. KEYWORDS: Sideritis gulendami/ Labiatae / diterpene