Organik evsel katı atıklardan anaerobik ortamda biyogaz üretiminin verimliliğinin araştırılması
Investigation of the efficiency of biogas production from organic solid wastes by anaerobic treatment
  1. Tez No: 178079
  2. Yazar: BEYZA ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada; çürütülmüş organik katı atık çamuru, çamur içerisinde kalan organik maddeden daha fazla faydalanmak amacıyla tekrar çürütülmüştür. Çürütülmüş çamura, hidroliz aşamasında parçalanması zor olan lignoselülozik maddeleri parçalamak amacıyla asit (sülfürik asit) ve enzim (selülaz enzimi) ile ön işlem uygulanmıştır. Enzimatik ve asidik ön işlemleri uygulanan çürütülmüş çamur, termofilik şartlarda (55 0C) tekrar çürütülmüştür. Çürütülmüş çamurun özelliklerini belirlemek için karbonhidrat, protein, toplam katı (TK) ve uçucu katı (UK) ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda; metan gazı hacmi 5. ve 29. günde; ön işlem uygulanmamış çamurda sırasıyla 27 mL, 212,5 mL; % 1 oranında asidik ön işlem uygulanmış çamurda sırasıyla 96 mL, 118,5 mL; sadece ısıl işlem uygulanmış çamurda ise sırasıyla 216 mL, 318 mL elde edilmiştir. Böylece; çürütülmüş çamura ısıl ön işlem uygulanmasının, hidroliz aşamasını hızlandırdığı ve metan gazı hacmini artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, digested organic solid waste was redegraded in order to gain more organic matters from solid waste?s residuals. Digested sludge was pre-treated with acid (sulfuric acid) and enzyme (cellulase) to degradate undegradable lignocellulosic materials in hydrolytic phase. Methane gases production from pretreated digested sludge with acid and enzyme in anaerobic degradation with thermophilic conditions (55 0C) is measured. Digested sludge?s Carbohydrates, protein, pH, volatile solids and total solids were determined. As a result of studies; methane gases volume in 5 and 29 days, in order of 27 mL, 212,5 mL from without pretreated sludge; in order of 96 mL, 118,5 mL from acid (%1) pretreated sludge; in order of 216 mL, 318 mL from only themophilic pretreated sludge were produced. Therefore, it was observed that application of thermophilic pretreatment to the digested sludge accelerated hydrolytic stage and increasing the methane gas production.