El becerisine etki eden faktörlerin değerlendirilmesine yönelik bulanık mantık yaklaşımı
Fuzzy logic approach to determine the factors affecting hand dexterity
- Tez No: 178092
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE DURGUN, YRD. DOÇ. DR. OYA ÇETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, el becerisine etki eden antropometrik ve biyomekanik faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerine el beceri testi uygulanmış ve öğrencilerden el antropometrisi ve biyomekaniği ile ilgili ölçümler alınmıştır. Ölçümler Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ölçümler sonucu elde edilen veriler SPSS 15.0 programıyla analiz edilmiştir. Faktörler arasındaki ilişkiler ortaya çıkarıldıktan sonra sisteme ilişkin giriş ve çıkış verileri belirlenerek ANFIS (Adaptif Ağ Tabanlı Bulanık Mantık Çıkarım Sistemi) ve regresyon analizi ile el kavrama kuvveti sonuçları tahmin edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, elde edilen verilerin analizi ile el becerisini etkileyen faktörler arasındaki ilişkiler hakkında daha net bilgi elde edilmiştir. Bu anlamda, bu çalışmanın ileriki zamanlarda yapılabilecek diğer çalışmalara yön gösterebileceği ve diş hekimliği ile ilgili el aletlerinin ergonomik tasarımında da temel oluşturabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the anthropometrics and biomechanics factors which affect hand. Manual dexterity test was applied to the dentistry students and the measurements related with hand anthropometry and biomechanics were taken. Çukurova University Faculty of Dentistry students were participated in the study. After the relationships between factors are discovered, input and output datas are determined for predicting the hand grip strength with ANFIS (Adaptive Neuro Fuzzy Inference System) and regression analysis. The datas were analyzed with SPSS 15.0. At the end of the study, more clear information was acquired about the relationships between the factors affecting manual dexterity. In this context, this study can be a good reference for future studies and it can be a basic of hand tool design related to dentistry.