The synthesis of phthalate derivatives in high-pressure, high-temperature water
Sub- ve süperkritik koşullarda ftalat türevlerinin sentezi
- Tez No: 178100
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, suyun hem çözücü hem ham katalizör olarak davranabildiği yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta, çeşitli ftalat türevleri sentezlenmiştir. Bu temiz metod esterleşme olarakta adlandırılan o-ftalik asitin alkol ile kondensasyonuna dayanmaktadır. Esterlerin sulu ortamda, esteri oluşturan asit ve alkole hidrolize olduğu yaygın olarak düşünülmesine rağmen, yapılan bu çalışmada H2O/ROH karışımındaki %10 su miktarının dialkil Ftalat oluşumunda ciddi bir artışa neden olduğu belirlenmiştir.Model çalışmalar sonunda , çalışma koşulları, H2O/ROH oranın 1:9 (v/v) ve 350 oC sıcaklığın maksimum ürün elde etmek için en uygun şartlar olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda ürün veriminin ve çeşitliğinin alkolün doğasına bağlı olarak değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A variety of phthalate derivatives were synthesized effectively in high-temperature, high-pressure water used as either a solvent or a catalyst. This clean method is based on the condensation of o-phthalic acid with an alcohol which is also called esterification. Although it is commonly believed that esters hydrolyze to the corresponding acid and alcohol in the presence of water, in some cases water content as 10% in H2O/ROH mixtures has led to an increase in the formation of dialkyl phthalate esters.After a series of model reactions were conducted, it was found that the conditions preferred, a mixture, 1/9 v/v H2O/ROH and temperature 350 oC were appropriate for obtaining maximum yields. Also moderate to better yields were obtained depending on the nature of the alcohol.