CMS HCAL hadronik kapak kalorimetresindeki hibrid foto-diyotların enerji kazanç kararlılığı çalışmaları
The test results on gain stability of hybrid photo-diodes of the CMS hadronic endcap calorimeter
- Tez No: 178101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
CMS detektöründeki gereksinimlerden dolayı, hadronik kapak kalorimetresinde (HE) yüksek verimli hibrid foto-diyotlar (HPD) kullanılmaktadır. Multi-alkali foto-diyot tabanlı HPD' ler hem bu gereksinimlere cevap vermekte hem de kalorimetredeki ışıldayıcıların yaydığı ışığa karşı yüksek bir hassasiyet sağlamaktadır. Böyle bir kalorimetre yapısı, tanımlanan bir izdüşümsel geometride, psüdorapidite aralığını kapsamaktadır. İyi tanımlanmış bir kalorimetrede, tüm kısımlar arasında uyumluluğun olması için, kazanç, sinyalizasyon zamanı, ? gibi değerlerde iyi bir senkronizasyon olması gerekmektedir. Bu çalışma HE kalorimetresinde kullanılan HPD' lerin kazanç kararlılığı ile ilgili bazı test sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
According to necessities of the CMS detector high-rate hybdrid photodiodes (HPD) were used on the hadronic endcap calorimeters (HE). Multialkali photodiode based HPDs respond to these requirements as well as providing a high sensitivity to light emitted by scintillators in calorimeter towers. This structure covers a pseudorapidity range of on the defined projective geometry of the calorimeter. There should be a good synchronization in the values of gain, signalling time, ?etc of all sectors of a well-defined calorimeter for harmonious functioning. This study presents some test results related to the gain stability of HPDs used on the HE.