Etlik piliç rasyonlarına likopen ve organik krom ilavesinin performans ve bazı kan metabolitleri üzerine etkileri
Effects of dietary lycopene and organic chromium supplementation on performance and some blood metabolites of broiler chicks
  1. Tez No: 178105
  2. Yazar: ZEYNEP APANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LADİNE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, etlik piliç rasyonlarına likopen ve organik krom ilavesinin performans ve bazı kan metabolitleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Altı hafta süreyle yürütülen denemede, yeni kuluçkadan çıkan 80 adet erkek etlik civciv (Hubbard), benzer canlı ağırlıkta (47.62 g) her birinde 20 hayvan bulunan dört yemleme grubuna ayrılmışlardır. Hayvanlar altı hafta boyunca bazal rasyon (kontrol grubu), bazal rasyona 100 ppm Likopen (%0.8 likopen içeren Lyc-O-Mato®), 400 ppb Krom (Co-Factor III Chromium Yeast, Alltech, 0.1% Cr3+) ve 100 ppm Likopen+400 ppb Krom ilaveli rasyonlarla beslenmişlerdir.Yem ve su serbest olarak verilmiştir. Piliçlerin günlük yem tüketimleri, haftalık canlı ağırlık kazançları, deneme sonunda karkas ve abdominal yağ ağırlıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the effects of dietary lycopene and organic chromium supplementation on performance and some blood metabolites of broiler chicks. A day old male broiler chicks (Hubbard) were divided 4 treatments groups with similar live weight (47.62 g), containing 20 birds each. The birds were fed basal diets (control group), 100 ppm Lycopene (%0.8 lycopene including Lyc-O-Mato®), 400 ppb Chromium (Co-Factor III Chromium Yeast, Alltech, 0.1% Cr3+) and 100 ppm Lycopene+400 ppb Chromium supplemented diets for 6 weeks period. Feed and water are given ad libitum. Broiler performance was assessed by recording weekly feed intake, weekly live weight gain, carcass weight and abdominal fat weight end of the experiment.At the end of the experiment 8 birds from each group were randomly chosen to take blood samples.