0900 ziraat kiraz çeşidinde GA3, budama ve gölgeleme uygulamalarının derim zamanı ve meyve kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Determine the effect OF GA3, pruning and shading application on the fruit quality and gathered time of 0900 ziraat cherry cultivar
- Tez No: 178111
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, Ç.Ü. Pozantı Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi deneme bahçelerinde 2007 yılında yürütülmüştür. Çalışmada % 55 ve % 75 gölgeleme özelliği olan siyah renkte file şeklindeki plastik örtünün, GA3 uygulamasının ve budamanın 0 900 Ziraat kiraz çeşidindeki meyve kalitesi ve geççilik üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda % 55 örtü malzemesi ile örtülen ağaçların meyve hasadı kontrol ve açıkta bulunan meyvelere göre 8 gün sonra, % 75 örtü ile örtülü ağaçların hasadı ise kontrole göre 23 gün sonra yapılabildiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda budama yapılan ağaçlardaki meyve ağırlığının budama yapılmayanlara göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Analiz sonuçları göstermektedir ki GA3 uygulanan ağaçlardaki meyve ağırlığı GA3 uygulanmayan ağaçlardakine göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2007 at the experimental orchards of Çukurova University, Pozantı Agricultural Research and Implementation Center. The aim of this study was to determine the effects of black net having 55 % and 75 % shading features, GA3 and pruning on the fruit quality and lateness of 0 900 Ziraat cherry. Results of this study showed that black net with 55 % shading capacity delay harvest 8 days comparing to control plants (not covered) and other black net with 75 % shading capacity delay harvest 23 days comparing to control plants. Additionaly, results showed that pruning and GA3 application increase the fruit weight.