Hasat öncesi gibberellin ve benziladenin uygulamalarının kiraz (Prunus avium L.) ve kayısı (Prunus armeniaca L.) meyvelerinin kalite özellikleri üzerine etkisi
Effects of pre-harvest gibberellin and benziladenin applications on fruit paremeters of cherry (Prunus avium L.) and apricot (Prunus armeniaca L.)
  1. Tez No: 353449
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALİ CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, hasat öncesi Gibberellin ve Benziladenin (BA) uygulamalarının '0900 Ziraat' kiraz (Prunus avium L.) ve 'Alyanak' kayısı (Prunus armeniaca L.) çeşitlerinde kalite özellikleri üzerine etkilerini değerlendirmek üzere yapılmıştır. Meyveler meyve boyutu, meyve ağırlığı, meyve sertliği, meyve sap uzunluğu, pH, titre edilebilir asitlik ve suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) özellikleri yönünden değerlendirilmiştir. Bitki büyümeyi düzenleyici madde (BBDM) uygulamaları '0900 Ziraat' kiraz çeşidinde meyve iriliği, meyve eti sertliği ve meyve sap uzunluğu üzerine önemli etki yapmıştır. Kontrole göre 50 ppm BA + GA4+7 uygulamasından daha yüksek meyve iriliği elde edilmiştir. En yüksek meyve eti sertliği, 25 ppm GA3 uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek meyve sap uzunluk değeri, 100 ppm BA uygulamasından elde edilmiştir. Yapılan uygulamalar arasında meyve ağırlığı ve pH değeri bakımından istatistikî olarak önemli bir fark bulunmamıştır. BA ve BA + GA4+7 uygulamaları 'Alyanak' kayısı çeşidinde meyve ağırlığı, meyve iriliği ve meyve eti sertliği üzerine önemli etki yapmıştır. En yüksek meyve ağırlığı, 150 ppm BA uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek meyve iriliği, 100 ppm BA uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek meyve sertliği, 25 ppm BA+GA4+7 uygulamasından elde edilmiştir. Yapılan uygulamalar arasında SÇKM, pH ve asitlik bakımından istatistikî olarak önemli bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of pre-harvest Gibberellin and Benzyladenine (BA) application on quality of '0900 Ziraat' cherry (Prunus avium L.) and 'Alyanak' apricot (Prunus armeniaca L.). Fruits were evaluated right after harvest in terms of size, fruit weight, firmness, pedicel length, pH, titretable acidity and soluble solids content (SSC) quality. The effects of applied plant growth regulators (PGRs) on fruit size, fruit firmness and pedicel length were significant in '0900 Ziraat'. Fruit treated with 50 ppm BA + GA4+7 had significantly higher fruit size than the control. The highest fruit firmness was obtained from 25 ppm GA3 applications. The highest pedicel length was obtained from 100 ppm BA applications. There were no significant differences among the treatments with regard to fruit weight and pH. The effects of applied BA and BA + GA4+7 on fruit weight, fruit size and firmness were significant in 'Alyanak'. The highest fruit weight was obtained from 150 ppm BA applications. The highest fruit size was obtained from 100 ppm BA applications. The highest firmness was obtained from 25 ppm BA+GA4+7 applications. There were no significant differences among the treatments with regard to fruit SSC, pH and acidity.