Buzağılarda Uzun Kemik Kırıklarının İlizarov Eksternal Fiksatör ile Sağaltımı
Treatment of Long Bone Fractures with Ilızarov External Fixator on Calves
- Tez No: 376879
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARIERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Buzağılarda sıklıkla rastlanan uzun kemik kırıklarının pin ve plaka ile tedavisinde yaygın olarak fragmentlerin uygulamaya yetecek büyüklükte olmaması ve bölgesel maddi kayıplı açık enfekte yaralar gibi kısıtlayıcı faktörler veya parçalı kırıklarda da bandajla tam olarak redüksiyonun sağlanamaması, hatta sonrasında kırık parçasının deriyi delerek açık enfekte kırık oluşturması gibi komplikasyonlarla karşılaşılabilmektedir. Bu kısıtlayıcı faktörlere rağmen uygulanabilen İlizarov eksternal fiksatörü; tüm ekstremite için değerlendirilebilen, eklem hareketlerinin erken başlamasını sağlayan, enfekte kırıklarda yumuşak dokunun ve kemiğin birlikte tedavisine izin veren bir yöntemdir. Bu çalışmada, buzağılarda uzun kemik kırıklarının tedavisinde fiksatörünün avantaj ve dezavantajlarını araştırmak amacıyla metacarpus (n:12), metatarsus (n:5) ve antebrachium (n:9) kırığı olan değişik ırk, yaş ve cinsiyette 26 adet buzağıya uygulanmıştır. Postoperatif dönemde bir tanesi ikinci gün olmak üzere diğer tüm buzağılar ilk gün ayaklarına ağırlık vermeye başlamışlardır. Buzağıların 24 tanesinde ilk iki haftada konsolidasyon başlamış ve olguda 55 güne kadar tamamlanmıştır. İki olguda ise üçüncü hafta başlayıp birinde 71. gün diğerinde ise 90. gün tamamlanmıştır. Tüm buzağıların yumuşak doku yaraları tamamen iyileşmiş ve herhangi bir komplikasyon yaşanmamıştır. Beş buzağıda pin dibi enfeksiyonu şekillenmiş ve bu durum çok kısa sürede kontrol artına alınmış, hastaların klinik görünümlerinde değişiklik yaratmamıştır. Kırık iyileşmesi tamamlanıp, fiksatör çıkartıldıktan sonra tüm hastalar hiç topallamaksızın ekstremitelerini kullanabilmişlerdir. Sonuç olarak çalışmamızda sistemin endikasyonları dahilinde olan; fragmentlerin pin ve plaka uygulamaya yetecek büyüklükte olmadığı, bölgesel maddi kayıplı açık enfekte yaraların bulunduğu, hatalı bandaj uygulamaları veya ampirik tedavi denemelerinden sonra açık ve enfekte hale gelen buzağı kırıkları İlizarov eksternal fiksatörü ile tedavi edilmiş ve tüm buzağılar komplikasyonsuz olarak tamamen iyileşmiştir. Bu sonuçlar tedavi edilemeyeceği ihtimaliyle amputasyon seçeneği düşünülen birçok buzağı kırığının İlizarov sisteminin kullanılmasıyla birlikte tedavi edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In treatment of long bone fractures, which are seen very frequently, the restricting factors such as fragments is not large enough to implement and regional open infected wounds with plate and pins can be seen. Also, complications such as lack of reduction with bandage and then forming an open infected fracture by broken part of the bone can be encountered. In this study, Ilizarov external fixator system which can apply although these restrictive factors; as a method that can be evaluated for all extremities, provides the early onset of joint movements, allows treatment of soft tissue and bone together in infected fractures, was applied total 26 calves of different breed, aged and gender with the metacarpus (n = 12), metatarsus (n = 5) and antebrachium (n = 9) fractures in order to investigate the advantages and disadvantages of the fixator in the treatment of long bone fractures in calves. All calves began to weight-bearing postoperatively 1st day, with one exception with 2nd day. Consolidation started within 2 weeks and completed within maximum 55 days in 24 of calves, but for two other calves it is started within 2 to 3 weeks and completed at day 71 and 91. All wounds of calves were completely healed without any complication. Pin tract infection occurred in five calves and it was immediately brought under control, and also there was no variance at clinical presentation of these 5 patients. After removal of fixator following completely fracture healing, all patients were able to use their extremities without lameness. As a result, in our study; calves fractures that fragments was too small for pin or plate application, open infected wounds were present, those became open-infected after incorrect bandage applications or empirical treatment trials, in other words all of which were within the system?s indications, healed completely. These results indicate that many calves? fractures, which considered amputation option because of it may not recover, can be treated with the use of the Ilizarov system.