Kas-deri fleplerinde innervasyonun önemi
- Tez No: 17813
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Kas-deri fleplerinde innervasyon ve denervasyon farkını araştırmak amacıyla 20 tavşanda, her iki bacakta gracilis kas-deri flebi kullanılmıştır. Vasküler beslenmesi korunarak hazırlanan flepler, aynı tavşanda; bir tarafta denerve edilmiş, diğer tarafta kontrol grubu olarak sinir devamlılığı korunmuştur. Bu işlemler yapıldıktan sonra tekrar yerlerine sütüre edilen flepler postoperatif dönemde gözleme alınmış ve 21. günde yapılan biyopsiler ile deri, deri altı ve kas dokuları denerve ve inerve fleplerde histopatoloj ik yöntemlerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her iki grupta da deri ve deri altı dokularının normal görünümde olduğu saptanmış, denerve kas dokusunda miyof ibrillerde atrofi, aşırı bag dokusu artımı, iltihabi infiltrasyon ve kapiller yapıda deformasyon dikkati çekmiştir, innerve kas dokusunda ise bu tür patolojiye rastlanmamıştır. Yaptığımız deneysel araştırmadan elde ettiğimiz sonuçlar; kas-deri fleplerinde yaşayabilirliğin ve kalitenin innervasyona bağlı olduğunu göstermektedir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY The gracilis myocutaneal flaps in both legs of 20 rabbits were used to find out the differences between the denervated and innervated myocutaneal flaps. The flaps which were prepared by preserving their vascular supplies were denervated at one site and the continuity of the motor nerves were preserved at the other site of the same rabbit as the control group. Following these procedures, the flaps were sutured back to their donor areas and kept in observation. Then, with the biopsies made in the 21st postoperative day their skin, subcutaneous and muscle tissues were comparatively examined by the help of histopathological methods in denervated and innervated flaps. Skin and subcutaneous tissues of the both groups were observed to be normal. As there were myofibriller atrophy, fibrous tissue proliferation, inflammatory infiltration and capillary deformation in the denervated group there was no such pathology in the innervated flaps. The results that we have obtained from that experimental research showed that the viability and quality of myocutaneal flaps depends on innervation. 50