Yeni gemi inşaatında proje ve zaman yönetimi
Project and time management in new shipbuilding
  1. Tez No: 891481
  2. Yazar: ONUR KONTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yeryüzünde ticaretin büyük bir çoğunluğu gemiler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunun yanında gemiler güvenlik, araştırma, keşif, üretim, depolama, gıda, turizm ve eğlence gibi pek çok farklı alanda da faaliyet göstermektedir. Bu bağlamda gün geçtikçe dünya pazarındaki talebin ve ticaret hacminin artması, emisyon nedeniyle regülasyonların değişmesi, artan güvenlik ihtiyacı, gelişen teknolojiyle birlikte ekipmanların ve gemi çalışma prensiplerinin değişmesi gibi muhtelif nedenlerle farklı tip ve özellikteki gemilere olan ihtiyaç da gün geçtikçe artmaktadır. Son yıllarda proje yönetimiyle alakalı pek çok standart ve çalışma yapılmış olsa dahi özellikle yeni gemi inşaatı gibi seri üretime dayalı olmayan ve aktivite sayısının fazla olduğu bir alanda yapılmış olan çalışmalar son derece azdır. Mühendislikten ürüne doğru bir imalat süreci olan yeni gemi inşaatında bir projenin başarılı olup olmadığının anlaşılması için proje yönetimi ve proje süreci boyunca zaman yönetiminin doğru şekilde yapılması son derece önemlidir. Disiplinler arası olan yeni gemi inşaatının tedarik zincirinden imalat yöntemlerine insan kaynaklarından değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte farklılık gösteren pazara kadar pek çok etkene sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda mevzubahis alandaki proje sürecini etkileyebilecek olan farklı kalemlere dair yazılmış olan literatürlerin incelenmesi proje yönetiminin anlaşılması için son derece önem arz etmektedir. Gemi inşaatında proje yönetimi, gemi inşaat projelerinin başarılı bir şekilde planlanması, uygulanması, kontrol edilmesi ve tamamlanması için kullanılan disiplinler arası bir yaklaşımdır. Gemi inşaat projeleri genellikle büyük ölçekli, karmaşık ve çok sayıda paydaşın bulunduğu projelerdir. Özellikle günümüzde pek çok işletmenin odaklandığı temel alanlardan birisinin verimlilik olduğu göz önünde bulundurulduğunda karmaşık bir yapıda olan gemi inşaatı projelerinin nasıl daha verimli hâle getirilebileceğine dair yapılacak olan çalışmalar proje süreçlerinin iyileşmesinde katkı sağlayacaktır. Proje doğası itibariyle belirli bir kapsamın doğrulanmasını önceden belirlenmiş zaman aralığı ve kalite standartlarında gerçekleştirilmesinin sağlandığı iş ya da işler bütünüdür. Dolayısıyla süreç iyileştirme ve verimliliğin artması hususunda yapılacak olan çalışmalar karmaşık bir yapıda olan yeni gemi inşa projelerinin daha basit ve öngörülebilir olarak ele alınmasında fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
A significant portion of global trade is conducted via ships. Besides trade, ships operate in various domains including security, research, exploration, production, storage, food, tourism, and entertainment. Consequently, with the rising demand in the global market and increasing trade volume, along with changes in regulations due to emissions, the growing need for security, and evolving technology affecting equipment and ship operation principles, the demand for different types and features of ships is also increasing. Despite numerous standards and studies related to project management in recent years, there is a notable lack of work specifically focused on new ship construction, an area that is not based on mass production and involves a high number of activities. In the manufacturing process of new ship construction, which is an engineering-to-product process, effective time management throughout the project management and project process is crucial to determine whether a project is successful or not. Given that new ship construction is interdisciplinary and influenced by numerous factors such as supply chain, manufacturing methods, human resources, and the market, which varies with evolving technology, examining literature on different factors that can impact the project process in this field is essential for understanding project management. Shipbuilding project management is an interdisciplinary approach used to plan, implement, control, and complete shipbuilding projects successfully. These projects are typically large-scale, complex, and involve numerous stakeholders. Considering that efficiency is a primary focus for many businesses today, studies on how to make complex shipbuilding projects more efficient will contribute to the improvement of project processes. By nature, a project is a set of tasks designed to achieve a defined scope within a predetermined time frame and quality standards. Therefore, studies aimed at process improvement and increased efficiency will help in handling complex new ship construction projects in a simpler and more predictable manner.