Proje planlama teknikleri ve PERT tekniğinin inşaat sektöründe uygulanması üzerine bir çalışma
Project planning techniques and a study on application of PERT technique in construction sector
  1. Tez No: 107007
  2. Yazar: NURCAN KUTLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET ve ANAHTAR KELİMELER ÖZET Projelerin amaçlarına, zamanında ve tespit edilen maliyet sınırlan içerisinde ulaşabilmesi için, başarılı bir şekilde yönetilmeleri gerekir. Başarılı bir proje yönetimiyle, performans, zaman ve maliyet arasında optimum denge sağlanmaya çalışılmaktadır. Proje yönetiminde temel amaç, tespit edilen amaçlara, sınırlı kaynaklarla, belli bir zaman içinde ve belli bir bütçeyle optimum şekilde ulaşmaktır. Etkin bir proje yönetiminin gerçekleştirilebilmesi için de, projelerin planlanması, programlanması ve kontrolü gerekmektedir. Projeyle ilgili bilgilerin toplanmasını ve faaliyetlerin birbirine bağımlılıklarını tanımlayan planlama aşaması, zaman ve maliyet gibi sınırlayıcı faktörleri tespit eden programlama aşaması ve projenin durumunun planlananla karşılaştırıldığı kontrol aşaması olmadan projeler başarılı bir şekilde gerçekleştirilemezler. Günümüzde artan rekabet, projelerin tespit edilenden daha kısa surede, daha düşük maliyetle ve kaynakların etkin kullanımıyla gerçekleştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Projelerin planlanması, programlanması ve kontrolü de rekabet ortamında projeyi yürüten firmaların daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Proje planlama teknikleri hızlı karar verebilmek için bilgilerin kısa zamanda değerlendirilmesini ve iş hayatındaki belirsizliklerin yöneticilerin kararlarına olan etkisinin azaltılmasını sağlar. Bu teknikler, inşaat projelerinde, yeni mamul tasarımı, üretimi ve pazarlamasında, askeri projelerde, uzay projelerinin tasarımında, gemi yapımında ve araştırma-geliştirme projelerinde kullanılmaktadır. Çalışmada proje planlama teknikleri olan, PERT ve CPM'nin tarihsel gelişimleri, özellikleri ve amaçları, avantaj lan ve eleştirilere neden olan eksik yönleri anlatılmıştır. Bu tekniklerden, PERT Tekniği'nin İnşaat Sektöründe uygulanması üzerine bir çalışma yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Proje Yönetimi ve Kontrolü, Proje Planlama Teknikleri, Şebeke Analizi, PERT, CPM.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT and KEY WORDS ABSTRACT Projects need to be managed successfully so that they can reach their objects on time and in determined cost limits. It is tried to provide to set optimum balance among performance, time and cost by successful project management. Basic object in project management is to reach determined objects with restricted resources, in specific time and by specific budget in optimum way. To realize effective project management projects need to be planned, programmed and controlled. Without planning stage, which provides collection of information about project and defines dependency of activities, programming stage, which fixes restrictive factors as time and cost, and controlling stage, which compares proceeding of project with planned, projects can't be carried out successfully. Nowadays increasing competition forced to realize project in shorter time and with less cost than determined and by efficient use of resources. Planning, programming and controlling of projects provide firms to be more successful in competitive environment. Project planning techniques ensure evaluation of information in shorter time, to make decision quickly and to lessen effect of ambiguity of business life to the manager's decision. These techniques are used in construction projects, designing, production and marketing of new product, military projects, designing space projects, ship building and researh and development projects. In this study, historical development, features and objects, advantages and deficit points, causing criticism, of PERT and CPM, the project planning techniques, are explained and an application of PERT has been done in the construction sector. KEY WORJJS Project Management and Control, Project Planning Techniques, Network Analysis, PERT, CPM.