Su-metil-alkol ve su-formik asit sistemlerinin damıtıldığı dolgulu destilasyon kolonunun çeşitli etkiler altında dinamik özellikleri
The Dynmaics of packed distillation column distillating the mixture of water-methyl-alcohol and water-formic acid under the effect of several disturbance has been investigated
- Tez No: 3832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VECİHİ PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
SU-METÎL ALKOL VE SU-FORMİK ASÎT SİSTEMLERİNİN DAMITILDI?I DOLGULU DESTİLASYON KOLONUNUN ÇEŞİTLİ ETKİLER ALTINDA DİNAMİK ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Seyed Reza ASGHARPOUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1988 OZ Yapılan çalışmada iki ayrı karışımın damıtıldığı pilot ve laboratuvar ölçekli dolgulu damıtma kuleleri nin dinamiği incelenmiştir, önce sistemin dinamiğinin matematiksel modeli sayısal bilgisayar ile çözülmüştür. Gerekli çözümler için bilgisayar programları iki ayrı karışımın denge eğrisi ile fiziksel özelliklerine göre düzeltilmiştir. Sürekli hal için besleme derişimine ka deme ve pulse etkileri verilmiş çıkış değişkenlerinin zamana göre değişimleri gözlenmiştir. Yatışkın olmayan- hal denklemlerinin çözümlerinden teorik sonuçlar elde edilmiştir. Pulse etkisinden gözlenen çıkış değişkenle rinin zamana göre değişimlerinden deneysel ve teorik olarak Doğrusal-I ve Trapezoidal integral yöntemlerin yardımı ile deneysel ve teorik Bode diyagramları çizil miştir. Su-metanol karışımı için benzer işlemler pilot ve laboratuvar ölçekli damıtma kulelerinde su-formik asit sisteminin kullanılması ile laboratuvar ölçekli da mıtma kulesinde yapılmıştır. Rosenbrock optimizasyon yöntemi teorik sonuçlarla dinamik deneysel verileri bir birine yaklaştırmak için kullanılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
THE DYNAMICS OF PACKED DISTILLATION COLUMN DISTILLATING THE MIXTURE OF WATER-METHYL-ALCOHOL AND WATER-FORMIC ACID UNDER THE EFFECT OF SEVERAL DISTURBANCE HAS BEEN INVESTIGATED (M.Sc. Thesis) S eyed Reza ASGHARPOUR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1988 ABSTRACT In this work, the dynamics of laboratory and pilot scale packed distillation columns distillating two different mixtures have been investigated. Firstly, the mathematical model of this system has been solved with digital computer. For neccesary calculations, digital computer program has been modified according to physical properties and phase diagrams of two mixtures. For continuous state, step and pulse input have been given to the feed concentration, then the change of the output variables with time has been observed. From the solution of unsteady-state equations the theoretical results have been obtained. From pulse effect, experimental and theoretical Bode diagrams have been drawn with the integration method of Linear-I and Trapezoidal obtained from change of output variables with time. Same sort of work has been applied to the water-methanol mixture for pilot scale and laboratory distillation columns and water-formic acid mixture for laboratory scale distilla tion column. Rosenbrock optimization technics has been applied for bringing closer the theoretical results to the dynamic experimental Jdata. Ill